ДА ЛИ МАСКЕ СПАСАВАЈУ ЖИВОТЕ? Сада је стигао и доказ (ФОТО)

Novosti online

12. 11. 2020. у 19:54

ЈОШ од раних дана пандемије вируса корона воде се расправе о томе колико су маске корисне у спречавању ширења ковида 19 те кога и колико штите.

ДА ЛИ МАСКЕ СПАСАВАЈУ ЖИВОТЕ? Сада је стигао и доказ (ФОТО)

Фото: Depositphotos

Научници су тумачили и доказивали да маске свакако смањују могућност ширења капљица и тако и ширење вируса. Такође, више стручњака истицало је да маске могу да смање концентрацију вируса у ваздуху и тиме и вирусно оптерећење којем ће здрави људи бити изложени. А истраживања објављена у научним часописима попут угледног "Ланцета" показала су да постоји корелација између изложености вирусу и тежине болести.

Међутим, у то време студије су се темељиле на искуствима с неким другим заразним респираторним болестима попут грипа. Касније су направљена и нека уверљива потврдна истраживања у вези са ковидом 19, али су она углавном била спроведена у лабораторијским условима, често на моделима или на животињама.

У раној фази пандемије недостајала су истраживања која би то потврдила у стварној популацији у којој би једина разлика у узорку била та да део становника неке државе са сличним становништвом, сличном културом и сличним навикама носи маске, а други део не.

НОШЕЊЕ МАСКИ СМАЊУЈЕ СМРТНОСТ ЗА НАЈМАЊЕ ДВА ПУТА

Такву студију коначно је ових дана спровело и у уторак објавило амерички Универзитет Вандербилт.

Фото: Depositphotos

Они су утврдили да су окрузи савезне државе Тенеси, који нису увели обавезно ношење маски бележили најмање двоструко веће стопе смртности од оних који су захтевали покривање лица.

Тренутно се у подручјима без обавезе ношења маски бележи више од четири смрти на 100.000 људи сваке седмице, док је у подручјима која су усвојила обавезу током лета стопа смртности око две особе седмично.

У окрузима који су рано усвојили обавезно ношење маски још пре највећег налета епидемије у јулу и августу стопа смртности ближа је једној особи седмично на сваких 100.000 људи.

На пример, Нешвил, који је увео обавезу од краја јуна, забележио је 53 смрти на 100.000 људи од марта, преноси Index. С друге стране округ Клеј, који нема обавезу ношења маски, бележи 223 смрти на 100.000 људи од почетка пандемије, што је најгора стопа смртности у тој савезној држави.

Илустрација / Фото АП

 

ЉУДИ У ТЕНЕСИЈУ СУ ИПАК ВЕЋИНОМ СХВАТИЛИ КОРИСТ ОД НОШЕЊА МАСКИ

Подаци овог америчког универзитета показују да мање од две трећине становника Тенесија живи у подручјима у којима су маске тренутно обавезне.

Истраживачи кажу да је добра вест да више од 80 одсто становника те државе наводи да од овог месеца носе маске, што показују подаци са Универзитета Карнеги Мелон. То показује да су људи већином ипак схватили корист од ношења маски упркос чињеници да је гувернер Бил Ли наставио да одбија идеју о увођењу обавезе на нивоу целе државе.

- Појединци можда неће разумети ризик излагања пријатељима и породици и може да им попусти пажња у ситуацијама када се састају у малим групама људи и с блиским контактима - навели су истраживачи.

- Уредбе о маскама знак су правог вођства које шаље јасан сигнал да се понашање мора променити како би се ублажило ширење вируса - закључили су.

Фото: Depositphotos

(Б92)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НОВО РУСКО ОРУЖЈЕ НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Изазива застрашујућу штету, а има само један циљ

НОВО РУСКО ОРУЖЈЕ НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Изазива застрашујућу штету, а има само један циљ

РУСИЈА је недавно почела да производи термобаричне беспилотне летелице које ће се користити уз беспилотне летелице-мамце у Украјини, а које су у стању да нанесу озбиљну штету цивилима, открила је истрага Асошиејтед преса (АП).

16. 11. 2024. у 20:23

Коментари (2)

МИТРОВИЋ КРВАРИО ЗА СРБИЈУ: Још једном показао зашто је миљеник нације (ВИДЕО)