КОЛИКО ДУГО ТРАЈЕ ИМУНИТЕТ НА КОРОНУ? Овај податак у борби против пандемије охрабрује

Татјана Марковић

23. 11. 2020. у 18:08

КОЛИКО дуго траје имунитет на корона вирус? Ово је питање месецима уназад интригира научну заједницу, а претпоставке и ставови се непрестано мењају.

КОЛИКО ДУГО ТРАЈЕ ИМУНИТЕТ НА КОРОНУ? Овај податак у борби против пандемије охрабрује

Фото: Депоситпхотос

Ново истраживање тврди да је реч о годинама, а можда чак и деценијама, како пише "Њујорк тајмс".

Осам месеци након инфекција већина људи која се опоравила још има довољно имуних ћелија које могу да се одбране од вируса и спрече болест, показују нови подаци. Спора стопа краткорочног опадања указује на то да одбрамбене ћелије могу да постоје у телу још веома, веома дуго.

Истраживање је спроведено на калифорнијском Ла Јолла институту за имунологију, а објављено је на Интернету, али још увек није урађена рецензија, нити је објављено у неком научном часопису. С друге стране, то је до сада најопсежнија и најдуготрајнија студија имунитета на ковид-19.

- Та количина меморије вероватно би спречила велику већину људи да дуги низ година добије тежак облик болести, онај за хоспитализацију - каже Шејн Кроти, вирусолог и један од аутора студије.

Овакви резултати требало би да донесу одређену дозу олакшања стручњацима који су забринути да би имунитет могао да буде краткотрајан и да би вакцина морала да се прими више пута како би се пандемија држала под контролом, пише "Њујор тајмс".

Ово истраживање се поклапа с још једним недавним истраживањем - да они који су прележали САРС, изазван другим корона вирусом, и даље носе одређене важне имуне ћелије иако је прошло 17 година од опоравка.

Фото: Депоситпхотос

Још једна студија објављена прошле недеље открила је да људи који су се опоравили од ковида-19 имају моћне и заштитне имунолошке ћелије, чак и када нису откривена антитела.

- Ове студије дају углавном исту слику, а то је да, након што прође неколико првих критичних недеља, остатак одговора нашег имунитета изгледа прилично уобичајено - истиче Дипта Батичарија, имунолог са Универзитета у Аризони.

Акико Ивасаки, имунолог са Универзитета Јејл, рекла је да није изненађена што тело даје дуготројни одговор, јер "то је оно што би требало да се догоди". С друге стране, истиче да је реч о узбудљивим и радосним вестима.

Мали број заражених људи у овој студији није имао дуготрајни имунитет после опоравка, а вероватно је то због разлика у количини вируса којој су били изложени. Ипак, вакцине могу да превазиђу те индивидуалне разлике, каже имунолог са Универзитета у Торонту Џенифер Гомерман.

Последњих месеци извештаји о смањењу нивоа антитела створили су забринутост да имунитет на корона вирус може да нестане за неколико месеци, али већина имунолога каже да је природно да ниво антитела опада с временом. Она су само један део имуног система.

Фото Илустрација

Иако су антитела у крви потребна за блокирање вируса и спречавање друге инфекције - што је познато као стерилизација имунитета, имуне ћелије које се чешће "сећају" вируса одговорне су за спречавање озбиљних болести.

- Стерилизација имунитета не дешава се често - то није норма - каже Алесандро Сете са Ла Јола институту за имунологију и коаутор студије.

Оно што је чешће случај јесте да се људи други пут заразе одређеним патогеном, а имуни систем препозна нападача и брзо угаси инфекцију. Корона вирус посебно споро наноси штету и тако даје имуном систему довољно времена да се покрене.

- Не само да се може десити да се инфекција прекине тако да не развијете симптоме, већ да не будете заразни - истиче др Сете.

Истраживачи су регрутовали 185 мушкараца и жена, од 19 до 81 година, који су се опоравили од Ковида-19. Већина је имала благе симптоме који нису захтевали хоспитализацију и дали су само један узорак крви. Њих 38 дало је више узорака током неколико месеци.

Depositphotos

Тим је пратио четири компоненте имуног система: антитела, Б ћелије које стварају више антитела по потреби, и две врсте Т ћелија које убијају друге заражене ћелије. Идеја је била да се створи слика имуног одговора током времена посматрајући све његове делове.

- Ако погледате смао једну компоненту, заиста немате увид у целу слику - рекао је др Кроти.

Он и његове колеге открили су да су антитела издржљива, са умереним падом шест до осам месеци после инфекције, иако је међу учесницима било и до 200 пута разлике у нивоима антитела. Т ћелије су показале само лагано, споро пропадање у телу, док су Б ћелије расле - неочекивано откриће које истраживачи не могу сасвим да објасне.

(Блиц)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (1)

СВИ СУ ШОКИРАНИ: У јавност испливао буџет Асвела