ТУРЦИ И ДАЉЕ ЖЕЛЕ ДА ДОЂУ У КАРАБАХ: У Анкари инсистирају да буду присутни на подручју где се налазе и руски миротворци, Москва одбија

ТУРСКА не одустаје од жеље да и њени миротворци дођу у Нагорни Карабах, мада је то нелогично јер је директно учествовала у рату против Јермена. У Анкари се не задовољавају да буду само присутни заједно са Русима у центру за проматрања који би био у Азербејџану, док би се ситуација на терену пратила помоћу дронова.

ТУРЦИ И ДАЉЕ ЖЕЛЕ ДА ДОЂУ У КАРАБАХ: У Анкари инсистирају да буду присутни на подручју где се налазе и руски миротворци, Москва одбија

Азербејџански тенкови у региону Агдам / Фото Танјуг-АП

Русија се противи да турски војници дођу на територију Нагорног Карабаха јер би то изазвало гнев Јермена који би их доживели као окупаторе. Турци желе да имају на територији Азербејџана свој самостални "центар за надгледање" без присуства Руса, одакле би пратили ситуацију у Карабаху.

Долазак турских војника у Азербејџан не би иритирао само Јермене него и један број западних земаља на челу са Француском и САД.

Договор Русије, Јерменије и Азербејџана дефинисао је и боравак руских миротвораца на пет година. Врло је важно што обе стране руске војнике доживљавају као миротворце и према њима немају никакву сумњу. Турци су желели да они буду заједно са руским миротворцима, али у Москви на то нису пристали.

Виктор Надеин Рајевски, научни сарадник Института светске економије и међународних односа Руске академије наука, каже да Турску нису позвали као миротворца у Карабах јер је она била иницијатор заоштравања односа и гурала је Азербејџан у сукоб са Јерменима. Због тога се Турску не може сматрати неутралном снагом.

- Апетити Турске су велики, она хоће да се наметне као лидер муслиманског света па би хтела да има и своје снаге у Азербејџану - каже Виктор Надеин Рајевски.

Ко прати понашање и амбиције турског председника Тајипа Ердогана лако може да схвати зашто он жели да узме део ловорика после војничке победе Азербејџана. Њему су потребни докази да докаже да је лидер муслиманског света, чему се са друге стране противе Саудијска Арабија, Египат и низ арапских земаља.

СВЕ НАДЕ У ПАРИЗ

ЈЕРМЕНСКИ листови пишу да је градски савет Париза признао независност Арцаха (Нагорни Карабах) па се очекује да се наредних дана о томе расправља и у француском сенату. Колико је заиста утицајан много хваљени јерменски лоби, тек ће се видети. Засада је председник Макрон послао авионима хуманитарну помоћ у Јереван.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТО ЈЕ ИСТИНА Илон Маск хитно реаговао на објаву Виктора Орбана о УСАИД-у (ВИДЕО)

"ТО ЈЕ ИСТИНА" Илон Маск хитно реаговао на објаву Виктора Орбана о УСАИД-у (ВИДЕО)

МАЂАРСКИ премијер Виктор Орбан назвао је на друштвеној мрежи Икс организацију УСАИД чудовиштем створеним да сломи, сруши и нагриза слободу и независност нација, након чега је милијардер Илон Маск на то одговорио "истина".

23. 02. 2025. у 15:10

СУТРА ЋЕ БИТИ ОБЈАВЉЕНО: Највећи удар на Русију од почетка рата

СУТРА ЋЕ БИТИ ОБЈАВЉЕНО: Највећи удар на Русију од почетка рата

БРИТАНСКИ министар спољних послова Дејвид Лами изјавио је данас да ће у понедељак објавити листу мера у оквиру новог, великог пакета санкција Русији, пренели су данас британски медији.

23. 02. 2025. у 10:05

КИНЕЗ СЕ ЗАМОНАШИО НА СВЕТОЈ ГОРИ Добио име Амфилогије и поручује: Никада нисам био срећнији, осим можда као дете

КИНЕЗ СЕ ЗАМОНАШИО НА СВЕТОЈ ГОРИ Добио име Амфилогије и поручује: "Никада нисам био срећнији, осим можда као дете"

ЖИВОТНЕ приче које се крију иза монаха на Светој Гори представила је грчка телевизија "Скај" у емисији "ПримеТиме". Пред камерама су се нашли један Кинез који је постао монах, један студент из Солуна који је одмах након дипломе изабрао монаштво, монах који живи у самоћи последње 24 године.

23. 02. 2025. у 11:28

Коментари (0)

МА, КАКВА НБА ЛИГА, ХОЋУ ДА ИГРАМ У СРБИЈИ! Звезда Русије изненадила многе