ПОСЛЕ ГОДИНУ ДАНА ПАУЗЕ: Градња „Северног тока 2“ наставља се у децембру
ИЗГРАДЊА гасовода „Северни ток 2“ биће настављена почетком децембра после годину дана паузе, навели су у компанији „Норд стрим 2“.

Фото: АП
-Да, можемо то да потврдимо- рекли су новинарима у компанији на питање да ли планирају да обнове радове на гасоводу у децембру.
У компанији су, такође, рекли да ће се радови наставити у екслузивној економској зони Немачке.
Немачка радио-станица НДР је објавила и да је Управа водних путева и пловидбе у Штралзундеу, немачка савезна држава Мекленбург-Западна Померанија где се гради гасовод, скренула је пажњу капетанима бродова да буду посебно опрезни при пловидби јужно од области Адлергрунд на Балтичком мору а у вези с почетком радова на гасоводу 5. децембра.
Како се наводи, у тој области се завршавају два крака будућих гасовода који воде од места где на обалу излази „Северни ток 2“.
Тренутно је до завршетка пројекта остало још 75 километара, при чему је 16 километара у оквирима ексклузивне економске зоне Немачке, а остатак на територији Данске.
Реализација пројекта гасовода обустављена је у децембру прошле године због санкција које је америчка администрација увела против компанија које раде на гасоводу.
Подсетимо, пројекат „Северни ток“ подразумева изградњу два крака гасовода, чији ће укупни капацитет износити 55 милијарди кубних метара гаса годишње, од обале Русије, преко Балтичког мора, до Немачке.
Нови цевовод требало би да буде изграђен поред „Северног тока“. У изградњи гасовода учествују бројне европске компаније.
Против изградње гасовода „Северни ток 2“ активно се бори Украјина, која се плаши да ће изгубити приходе од транзита руског гаса, као и бројне европске земље, укључујући Пољску, Летонију и Литванију, а такође и Сједињене Америчке Државе, које желе да у Европској унији продају свој течни природни гас.
САД сматрају да је ово политички пројекат који прети енергетској безбедности Европе.
Руска страна више пута је изјављивала да је пројекат апсолутно комерцијалан и конкурентан и истицала да он не подразумева обуставу транзита руског гаса преко Украјине у ЕУ.
rs.sputniknews.com
Препоручујемо

БЕРЛИН ОТКАЗАО ПОСЛУШНОСТ ВАШИНГТОНУ: Санкције „Северном току 2“ су недопустиве
23. 11. 2020. у 19:49

ШОЈГУ УПОЗОРАВА: Тај потез би могао довести до трећег светског рата
СЕКРЕТАР Савета безбедности Русије Сергеј Шојгу упозорио је да би увођење мировњака на историјске територије Русије могло довести до трећег светског рата.
24. 04. 2025. у 19:46

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

НИ ЛАУШ НИЈЕ ПРИМЕТИО ДО КРАЈА СНИМАЊА: Најлуђа грешка из "Боја на Косову"
ЛАУШЕВИЋ је о снимању филма "Бој на Косову" писао у књизи "Година прође, дан никад".
28. 04. 2025. у 10:32
Коментари (0)