ОФЛАЈН ПО ИСТЕКУ РАДНОГ ВРЕМЕНА: И Европски парламент је потврдио – лепа вест за све који раде од куће

Б. Б.

04. 12. 2020. у 20:14

ПОСЛАНИЦИ у Одбору за запошљавање Европског парламента изгласали су резолуцију да запослени који раде од куће имају право да се искључе са интернета и мејла након истека радног времена.

ОФЛАЈН ПО ИСТЕКУ РАДНОГ ВРЕМЕНА: И Европски парламент је потврдио – лепа вест за све који раде од куће

Фото Depositphotos

Резолуција није обавезујућа, донета је са 31 гласом за, шест против и 18 уздржаних. Међутим, докумет треба да добије "зелено светло" од Комисије и националних влада.

У резолуцији, парламентарци тврде да би искључивање требало да буде основно право и желе да Европска комисија, извршна власт ЕУ, донесе правила која људима омогућавају слободно време од притисака због рада од куће.

Током карантина, сваки трећи радник у ЕУ почео је да ради од куће. - Сигурно је да је рад на даљину спасио безброј живота, али након месеци рада на даљину, многи запослени сада пате од нуспојава попут изолације, умора, депресије, изгарања, болести мишиц́а или очију. Притисак да увек будемо доступни расте, што је резултирало неплаћеним прековременим радом и изгарањем на послу - рекао је Алекс Агиус Салиба, малтешки посланик социјалиста.

Посланици тврде да растуће очекивање да радници треба да буду доступни у било ком тренутку може да поремети равнотежу између пословног и приватног живота и наруши физичко и ментално здравље и благостање. Кажу да би запослени који раде од куће требало да имају право да се искључе без икаквих последица.

- Дигитализација доноси многе предности запосленима попут веће флексибилности или ређег одласка на посао - рекао је Салиба. - Међутим, постоје и замке. Притисак да радник увек буде доступан све је већи. Радно време се продужава и не значи да је оно поштено надокнађено. Границе између посла и приватног живота постале су нејасне, а трошкови су високи: од неплаћеног прековременог рада, до исцрпљености и изгарања.

Он је истакао да су током пандемије корона вируса која је довела до огромног повећања рада на даљину, запослени били више него икад жртве својих телефона, мајлова и рачунара.

- Свима нам је познат осећај сталног притиска за проверу мејлова и порука увече, током викенда у слободно време у вези са послом и забринутост да ће послодавац хитно захтевати нашу пажњу. Сви смо добијали позиве у вези са послом и осећали смо обавезу да одговарамо и радимо у слободно време. Таква пракса мора да престане и зато нам је потребно европско право на искључивање - навео је посланик. - Након посла или током празника запослени морају имати право да искључе телефон и не проверавају мејлове без страха од негативних последица. Право на прекид везе је од виталног значаја за ментално и физичко здравље.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТСКОЈ СТИГЛА ПОРУКА ИЗ ИЗРАЕЛА: Потпуно прекините дипломатске односе са Техераном

ХРВАТСКОЈ СТИГЛА ПОРУКА ИЗ ИЗРАЕЛА: Потпуно прекините дипломатске односе са Техераном

АМБАСАДОР Израела у Хрватској Гари Корен позвао је званични Загреб да прекине дипломатске односе с Техераном и спроведе безбедносне провере особља иранског дипломатског представништва у Хрватској јер би, каже, међу њима могло бити "шпијуна" Револуционарне гарде која се у ЕУ сматра терористичком организацијом.

06. 03. 2026. у 09:10

ШОК ИСТРАГА АМЕРИКАНАЦА: Ево ко је гађао иранску школу у којој су погинуле девојчице

ШОК ИСТРАГА АМЕРИКАНАЦА: Ево ко је гађао иранску школу у којој су погинуле девојчице

АМЕРИЧКИ војни истражитељи верују да је вероватно да су америчке снаге одговорне за напад на иранску школу за девојчице у којем је у суботу погинуло више десетина деце, али још нису донели коначан закључак нити су завршили истрагу, рекли су за Ројтерс двојица америчких званичника.

06. 03. 2026. у 08:23

Коментари (1)

ДЕЧКО ЈУ ЈЕ ЗАПРЕПАСТИО: Арина Сабаленка добила прстен од три милиона долара! (ФОТО)