НАЈОДЛИКОВАНИЈИ ПИЛОТ У ИСТОРИЈИ: Преминуо Чак Јегер, први човек који је пробио звучни зид
ПИЛОТ Чак Јегер, први човек који је пробио звучни зид, преминуо је у 97 години, саопштила је његова супруга.
Фото: Танјуг/АП
Његова супруга Викторија то је објавила на Твитеру уз речи да је "љубав њеног живота преминула у 21 сат", преноси ББЦ.
Јегер је био и пилот борбених авиона у Другом светском рату, а током каријере постао је најодликованији амерички пилот у историји.
Он се уписао у историју 1947. године, након свог лета у експерименталном ракетном авиону Белл X-1, током којег је постао први човек који је летио брже од брзине звука.
Касније је оборио још неколико брзинских и висинских рекорда када су у питању летови.
- Ово је био невероватан живот. Био је највећи амерички пилот чија ће снага, авантуризам и патриотизам бити заувек запамћени - написала је Викторија Јегер не откривајући од чега је преминуо њен супруг.
Пре него је стекао светску славу Јегер је био и пилот борбених авиона у Другом светском рату, а изнад Европе оборио је 12 нацистичких авиона, од чега чак 5 током само једне ваздушне борбе.
Једном приликом је и сам био оборен, али напријатељ није успио да га улови.
Током дуге каријере постао је најодликованији амерички пилот у историји, а последњи пут звучни зид је пробио 2012. године када је имао 89 година.
РУСИЈА ПОНОВО БРУЈИ О ИЗЈАВИ ВУЧИЋА: Речи председника о санкцијама ударна вест у руским медијима
РУСКА агенција ТАСС преноси као ударну вест изјаву председника Србије Александра Вучића који је рекао синоћ да би, уколико би одлучио да уведе санкције Русији, „издао душу народа“.
06. 05. 2026. у 11:22
Срушио се авион код главног града: Погинули сви путници и пилот
Ваздухопловна цивилна управа Јужног Судана саопштила је данас да се срушио авион југозападно од главног града Џубе, при чему је погинуло свих 14 особа које су биле у летелици.
27. 04. 2026. у 16:49
ШОК НА НАЈЛОН ПИЈАЦИ: Србин купио старе столице, вреде право богатство (ВИДЕО)
НА први поглед, чиниле су се као још један комад старог намештаја, али је искусно око препознало о чему је реч.
07. 05. 2026. у 10:25
Коментари (0)