ПАКАО У ЕУ: Финални крах политике Ангеле Меркел

Novosti online

10. 12. 2020. у 15:37

ДОК лидери ЕУ одржавају завршни самит године, остало је пуно недовршених послова, а овога пута чак ни „немачка Мути“ не може да поправи ствари, пише бриселски Политико.

ПАКАО У ЕУ: Финални крах политике Ангеле Меркел

Фото: АП

У протеклих деценију и по Европска унија је генерално могла да рачуна на немачку канцеларку Ангелу Меркел да ће је спасити, међутим, између пандемије корона вируса, одуговлачења преговора о Брегзиту, застоја у доношењу буџета и низа геополитичких тензија, посебно у источном Медитерану, 2020. година се претворила у пакао политичких проблема, а чак се и европски мирни матријархат нашао побеђеним.

Очекује се да ће поједина питања попут проблема у источном Медитерану бити само делимично решена, док поједина питања попут политике азила и миграције, за које се многи у ЕУ надају да ће коначно бити решена, нису чак у агенди самита, уз образложење да није постигнут договор око тог питања и да је агенда пренатрпана.

Ипак, поједини лидери ЕУ кажу да не могу ни да замисле како би се ЕУ снашла да је било која друга држава или национални лидер председавао у другој половини године и пореде изазове са којима се суочавало немачко председавање са пењањем на Монт Еверест. 

Један дипломата ЕУ тврди да су миграције политички најосетљивији проблем Европе, које дели земље и на националном и на међународном нивоу, као и да је од почетка председавања Немачкој било готово немогуће да се носи са тим и другим бројним проблемима.

Политико додаје да се притисак са којим су се Меркелова и други лидери суочавали током већег дела 2020. године најбоље осликан у среду у Бундестагу и када је законодавце и јавност молила да подрже оштрије мере за борбу против корона вируса.

- Жао ми је. Жао ми је из дубине душе. Али ако је цена 590 смртних случајева дневно, то је неприхватљиво - рекла је Меркел у Бундестагу.

Бриселски портал подсећа да је још један од циљева немачког председавања - покретање преговора о чланству у ЕУ са Северном Македонијом и Албанијом одложено и њега ће, као и многа друга, наследити Португалија 1. јануара.

Оно што је иронично, пише Политико, јесте што је у тој ситуацији Меркелова била спутана дужношћу председавајућег Саветом, да делује као „искрени посредник“, као и да је имала обавезу да покаже више стрпљења према опструкцији усвајања буџета од стране Мађарске и Пољске.

Сенку на самит бациће питање Брегзита, јер мало шта може да се учини да се деблокирају трговински преговори са великом Британијом, а неколико званичницка приписало је канцеларки одржавање јединства међу 27 чланица Уније, будући да је притисак непрестано растао.

У сваком случају немачко председавање сматраће се историјским бар због споразума о буџету за опоравак који укључује фонд од 750 милијарди евра. 

Немачки званичници сматрају да је Берлин учинио доста током председавања под тешким околностима, уз напомену да су постојала ограничења шта може да се учини.

Посланица Меркелине ЦДУ Катја Лајкерт сматра да је Немачка показала паметно лидерство одржавајући брод стабилним и да је учинила све што је било могуће како би постигла компромисе у вези са миграцијама, буџетом, проширењем и заштитом климе.

(Спутњик)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (3)

АЦО ПЕТРОВИЋ ПРОГНОЗИРАО ЕВРОЛИГАШКИ ДЕРБИ: Ево ко је по њему фаворит