НАЈЕМОТИВНИЈИ ГОВОР АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ: Немачка канцеларка ударала шаком о говорницу и преклињала - овакву је нико видео није (ВИДЕО)

Новости онлајн

10. 12. 2020. у 21:00

ИАКО је Немачка земља која тренутно у Европи има неке од најстрожих мера за спречавање ширења корона вируса, бројке у тој држави се не смањују. Током јучерашње расправе у парламенту о државном буџету за следећу годину, канцеларка Ангела Меркел одржала је веома необичајен и емотиван говор и то баш о овим мерама.

НАЈЕМОТИВНИЈИ ГОВОР АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ: Немачка канцеларка ударала шаком о говорницу и преклињала - овакву је нико видео није (ВИДЕО)

Фото: Принтсцреен/Јутјуб/ FOCUS Online

Наиме, канцеларка је једним сугестивним наступом покушала да укаже на потребу да се што пре уведу још оштрије мере ограничења јавног живота и то на територији целе земље.

Меркелова је нетипично гестикулирала током говора, ударала шаком о говорницу, па чак готово преклињала.

Иако се обраћала посланицима, деловало је као да се обраћа свим грађанима.

- До Божића је само још 14 дана – само 14 дана! Морамо предузети све што је у нашој моћи да не дођемо поново у ситуацију експоненцијалног раста броја заражених. Ја вам кажем: уколико сада до Божића будемо имали превише контаката, и онда због тога то буде последњи Божић који смо провели с нашим дедама и бакама, онда то значи да смо нешто погрешно урадили. То не бисмо смели да дозволимо, даме и господо! - била је сасвим јасна Ангела Меркел.

Како оценује Кристоф Штрак у тексту за ДW то је требало да буде говор у ком Ангела Меркел сумира својих 15 година на функцији, међутим пандемија је то променила.

- Какав говор! Омамљујући, упозоравајући, молећив и захтеван - написао је он.

Меркел је поменула и званичне податке о броју умрлих тог јутра – 529 за 24 часа. Тужан рекорд. Стога је одлучно стала иза савета Леополдине (Немачка национална академије наука) и других научних експерата, да се у Немачкој пооштре мере пред Божић и Нову годину. Школе би требало на време затворити; мање контаката – најбоље без икаквих друштвених контаката, осим са члановима породице и више дисциплине него до сада.

Строже мере неизбежне?

И поред апела канцеларке да се поштују постојеће, чини се да су строже корона мере неизбежне. Бројке које Институт Роберт Кох (РКИ) објављује сваког јутра на својој веб-страници данима и недељама су суморне. У четвртак (10.12.) ујутро оне изгледају овако: од почетка пандемије у Немачкој је више од 20.000 људи умрло од последица короне. Тачније, број смртних случајева од короне у тој земљи у последња 24 сата порастао је за 440, на укупно 20.372.

Истовремено, забележено и 23.679 нових инфекција – 1.633 више него прошлог четвртка.

Нико више не може да каже да Немачка нема огромне проблеме. Или да су до сада предузете мере имале ефекта – иако неки сматрају да апсолутне бројке нису превише значајне и зато пре гледају на седмодневну вредност Р на савезном нивоу.

Најновији подаци РКИ показују да је тренутно та вредност 0,99 (претходни дан: 1,02). То значи да, статистички гледано, 100 заражених зарази 99 нових људи. Та вредност описује ширење инфекције у последњих 8 до 16 дана. Ако је дуго испод 1, то значи да процес заразе јењава.

Ситуација лоша у Баварској и Саксонији

Али, у овом тренутку не може бити ни говора о „процесу инфекције који јењава“. Зато посебно погођене савезне покрајине, Баварска и Саксонија врше притисак да се уведу још оштрије мере ограничења у читавој земљи како би се пандемија ставила под контролу.

У Саксонији ће од следећег понедељка бити затворене школе, обданишта и већина продавница, осим оних с прехрамбеним производима. Та покрајина је постала највеће жариште пандемије у Немачкој.

У Баварској, која такође има натпросечан број зараза у поређењу с другим савезним покрајинама, од среде (9.12.) су на снази строжа правила, попут ограничења изласка из стана, забране продаје алкохола у центрима  градова и полицијског часа у местима која су жаришта заразе.

Медицински стручњаци највећим делом такође сматрају да су строже мере неопходне и да би их требало што пре увести како би се спречило преоптерећење здравственог система. Претпоставља се да ће канцеларка Ангела Меркел већ овог викенда поново разговарати с покрајинским премијерима како би договорили заједничке мере за читаву земљу.

С обзиром на то да она нема политичка овлашћења да покрајинама наметне одлуке када је реч о мерама против пандемије, сматра се да је својим сугестивним наступом, који можете и видети на почетку текста покушала да укаже на потребу да се што пре уведу оштрије мере ограничења јавног живота – и то јединствене, на територији читаве земље.

(Телеграф)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (2)

МВП Моззарт спорт: Нека ово постане традиција!