ДРАМА У СВЕМИРУ! Квар на америчком и руском модулу МСС у исто време, космонаути у проблему

НА РУСКОМ сегменту Међународне свемирске станице дошло је до квара на систему за производњу кисеоника „Електрон-ВМ“, док је у америчком сегменту дошло до прекида у систему напајања електричном енергијом, саопштено је током разговора посаде са Земљом, објавила је НАСА.

ДРАМА У СВЕМИРУ! Квар на америчком и руском модулу МСС у исто време, космонаути у проблему

Фото: Депотзит

Са спољне стране америчког сегмента МКС налази се осам соларних панела, од којих сваки производи електричну енергију за свој канал напајања. Стручњак из хјустонског контролног центра је саопштио америчком астронауту Кетлину Рубенсу да се изван станице искључио блок за пражњење и пуњење батерије, због чега се за трећину смањило напајање у једном од осам канала америчког сегмента. Због тога су астронаути били принуђени да искључе детекторе дима и компјутер, не функционише ни брза комуникација са Земљом, као ни један од четири жироскопа.

Током разговора посаде са контролом на Земљи, руски космонаут Сергеј Рижиков је обавестио Центар за контролу мисије у Подмосковљу да је дошло до квара на систему „Електрон“, инсталираном у модулу „Звезда“, због ниског притиска у систему.

Многобројни покушаји да се „Електрон“ укључи нису дали резултата, а стручњаци на Земљи покушавају да реше проблем. Резерве кисеоника постоје на Међународној свемирској станици, а такође су њима опремљени и теретни свемирски бродови који тамо стижу. Поред тога, у америчком сегменту МКС постоји систем за добијање кисеоника ОГС у модулу „Транкилити“.

На МСК се тренутно налазе руски космонаути Сергеј Рижков и Сергеј Куд-Сверчков, амерички астронаути Кетлин Рубинс, Мајкл Хопкинс, Виктор Гловер и Шенон Волкер, као и Јапанац Соити Ногути.

Систем који се налази у модулу „Звезда“ три пута се кварио у октобру. Након извршених поправки, у децембру је „Роскосмос“ саопштио да је систем поново почео да функционише.

(Спутњик)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати

ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: "Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати"

ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп продужио је данас ванредно стање на националном нивоу у вези са Западним Балканом, у складу са Законом о међународним ванредним економским овлашћењима, објављено је данас на сајту Федералног регистра САД.

24. 06. 2026. у 17:38 >> 17:45

УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум

УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум

КОМУНИКАЦИОНА опрема за коју Украјина тврди да је помагала у подршци руским нападима дронова са територије Белорусије престала је да ради, рекао је председник Украјине Владимир Зеленски новинарима данас, неколико дана након што је издао ултиматум белоруском председнику Александру Лукашенку.

24. 06. 2026. у 18:41

Коментари (0)

Како је Каленић пијаца изабрана међу најлепше на свету?