ПОЛИТИЧКЕ И ДРУГЕ ИГРЕ ОКО ВАКЦИНА: Фармацеутске компаније користе пандемију, рачуницу им квари ниска цена руског цепива

Бранко Влаховић - стални дописник из Москве

12. 12. 2020. у 22:21

КАДА би Русија сутра одлучила да земљама Западне Европе поклони своју вакцину против ковида 19, "спутњик V", нико је не би узео!

ПОЛИТИЧКЕ И ДРУГЕ ИГРЕ ОКО ВАКЦИНА: Фармацеутске компаније користе пандемију, рачуницу им квари ниска цена руског цепива

Фото РИА.ру

Не, наравно, зато што она није довољно безбедна и ефикасна, јер то сигурно јесте, већ зато што би њихове моћне фармацеутске компаније то свакако спречиле.

Иза ове хипотетичке "понуде" крије се суштина "рата" који произвођачи вакцина воде за придобијање поверења, а тако и тржишта, јер у питању су - огромне зараде. Зато и није никаква тајна да ће политика битно утицати код одабира вакцина у богатијим земљама, поготово у Западној Европи и САД, док ће оне сиромашније сигурно водити рачуна која је вакцина јефтинија и доступнија.

Иако произвођачи вакцина нису послушали руског председника да уједине памет како би свет што пре добио довољне количине цепива, Владимир Путин забележио је недавно једну велику победу од које ће корист имати баш тај сиромашнији део света. У тренутку кад је у Москви саопштено да ће два дозе вакцине "спутњик V" коштати 20 долара, моћне западне фармацеутске компаније морале су да одреде разумније цене за вакцине које ће се тек појавити на тржишту, премда су се у старту помињале и десетине долара по дози.

Што се руске вакцине тиче, директор центра "Гамалеја" који је направио "спутњик V", др Александар Гинзбург, каже да ово цепиво испуњава све захтеве руског законодавства и правила за сертификацију у Русији.

- За производњу у Русији нама није потребан европски сертификат зато га и немамо нити нам је у овом моменту важан - каже Гинзбург, и додаје да у центру "Гамалеја" никада нису ни имали задатак да сертифицирају своју вакцину у ЕУ или некој другој земљи, што, наравно, нема никакве везе са провереним квалитетом вакцине.

Кирил Дмитријев, генерални директор Руског фонда директних инвестиција који финансира пројекат "Спутњик V", наглашава да се у појединим медијима организовано напада руска вакцина како би се скренула пажња и да се не би писало о проблемима које имају конкуренти на Западу. У току испитивања западних вакцина неки од добровољаца имали су јаке алергијске реакције, док до сада нико од оних који су примили "спутњик V" није имао здравствених проблема. Огласио се чак и представник Министарства одбране Русије генерал-мајор Игор Конашеков, који је изјавио да се у иностранству планира информациона кампања за дискредитацију руске вакцине. Што се тиче Русије, до јесени 2021, највише њених грађана ће примити домаћу вакцину "спутњик V". То је и логично, јер је она прва регистрована и за њу је организована серијска производња.

Руски стручњаци не споре да су и поједине моћне западне фармацеутске компаније успеле да направе безбедно и ефикасно цепиво. Експерт за истраживање и регистрацију лекова имунолог Николај Крјучков каже да је у свету најперспективнија вакцина немачке компаније "Бајонтек" коју прави у сарадњи са америчким фармацетским гигантом "Фајзер". Ту вакцину су већ назвали "чудом са Рајне". Ранг-листу најперспективнијих вакцина против короне руски експерти су направили на основу пет критеријума, а то су: безбедност и имуногеност, то јест ефикасност, једноставност серијске производње, стандардизација тј. могућност да се производи препарат истог квалитета у разним фабрикама. Четврти критеријум везан је за чување и транспорт, а пети, наравно за цену.

Крјучков додаје да томе треба придодати и углед произвођача вакцине. Моћне фармацеутске компаније већ имају разрађене везе у многим земљама. Оне годинама "негују" угледне лекаре у појединим земљама који су им најбољи промотери свих нових препарата.

По наведеним критеријима, за сада је у предности "Фајзерова" вакцина и то не зато што има боље резултате, већ што та компанија на тржишту има огромну моћ. Николај Крјучков тврди да је предност "Фајзерове" вакцине и то што је лака за серијску производњу, лакша него "спутњик V". Кад се још зна да "Фајзерову" вакцину подржавају у САД, јасно је зашто је она у предности. О ефикасности вакцине ће се моћи говорити кад заиста почне масовна вакцинација.

ТРЕЋА

У РУСИЈИ тренутно пролази трећу фазу испитивања вакцина коју је направио "Вектор" из Новосибирска, а другу фазу испитивања пролази она коју су произвели у Институту имунобиологије "М. П. Чумакова". Њих ће моћи да добијају и старије особе, као и млађи од 18 година.

АМЕРИЧКА ДВОСТРУКО СКУПЉА

Осим што је знатно компликованија за транспорт и складиштење, "Фајзерова" вакцина је двоструко скупља од руске. Две дозе "спутњика V" коштају 20 евра, а она коју производе "Фајзер" и "Бајонтек" 39 долара.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

МВП Моззарт спорт: Нека ово постане традиција!