"МНОГИ ЖЕЛЕ ДА ОДУ" Оно што се дешава у Русији прогања Путина, а један део земље постао је симбол пропадања
МАРИЈА Иванко је одлучила да ће имати само једно дете много пре него што је рудник у коме ради пао под стечај, а пандемија вируса корона изазвала је још већу несигурност.
И Јевгенија Петрова, која такође ради у руднику угља у околини Кемерова, у Сибиру, свесно се одлучила за само једно дете, а исто каже и Јелена Понкратова, локална новинарка, које има 25-годишњу ћерку.
Наталитет у Русији стагнира, број становника опада, а пандемија је само погоршала ситуацију. Председник Владимир Путин изјавио је да га тај проблем "прогања" па му је један од приоритета унутрашње политике да до 2024. стимулише Русе да прошире породице.
Све мање становника
Ситуација у Кемерову и степским областима у околини, око 4.000 километара од од Москве, показују с каквим се препрекама суочава на том путу.
За последњих десет година број становника у овом региону смањио се за 100.000 и тренутно ту живи 2,6 милиона људи, показују подаци руског статистичког завода Росстат. Због затварања граница за мигранте и жртава вируса корона, којих тренутно има више од 46.000, цела Русија суочиће се с највећим смањењем становништва после 2006.
Према пројекцијама владе, ове године очекује се смањење броја становника за 353.500 људи. Независни демограф Алексеј Ракша предвиђа да ће се број становника у Русији, који тренутно износи 146,7 милиона, ове године смањити чак за 700.000, односно скоро 0,5 одсто.
Индустрија угља у Кемерову, која је цветала у доба Совјетског Савеза, сада је постала терет и симбол пропадања и оскудице.
- Кад бисмо имали новца за издржавање деце, наравно да би све било другачије, имали бисмо више деце - каже Марија Иванко, која намерава да оде из Кемерова, јер је муж нашао посао у руднику у оближњем Новосибирску.
"Многи желе да оду"
Рударска индустрија је била у кризи и пре него што је избила пандемија. Потражња за угљем је опала, па је отпуштен велики број рудара, који по правилу зарађују мање од 400 долара месечно, око половину просечне плате у региону. Они који су задржали посао кажу да плате касне и до три месеца.
- Многи би желели да оду - каже новинарка Јелена Понкратова.
Прошлогодишњи демографски извештај УН указује на “песимистичне” прогнозе: до 2050. Број становника у Русији пашће на 124,6 милиона, а до 2100. на 83,7.
Године 2007. уведена је једнократна помоћ породицама од око 6.000 долара за друго дете, али многи Руси сматрају да то није довољно. Од ове године, исти износ се уплаћује породицама и за прво дете.
Сергеј Јевгенивич Баранов рођен је у септембру и редак је случај четвртог детета у породици. Породица има право на “помоћ за мајчинство”, али кажу да им бирократија и недоследност задају главобоље. За троје деце добили су једнократну помоћ од око 7.800 долара, а за четврто дете су добили само 300 долара. Осим тога, требало је да добију парче земље као награду за треће дете, али ни после четири године ништа нису добили, каже за “Вашингтон пост” Јелена Калинченко.
- Треба да платимо око 500 долара само да бисмо спремили папире, каква је то онда помоћ? – пита се она.
Свежи гробови
На гробљу у Кемерову само једног јутра освануло је 25 гробова с датумима смрти у септембру, октобру и новембру. Званични руски подаци показују да је од вируса корона умрло више од 46.000 људи, али поређења статистичких података указују на то да је прави број знатно већи, каже демограф Ракша. Сеоска подручја претрпела су посебно велике губитке, због недостатка болничких капацитета и лекова.
Због великог загађења, у Кемерову је ионако умирао несразмерно велики број људи од рака и респираторних болести. Стопа смртности је међу највећима у Русији: прошле године, износила је 14,6 на 1.000 људи, док је стопа наталитета износила девет на 1.000 становника.
- Питајте кога хоћете, свако има неког ко је умро од рака – каже Максим Ухатов, локални активиста.
(Блиц)
Препоручујемо
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (0)