И "МОДЕРНУ" ОДОБРАВАЈУ ПОД ХИТНО: Ускоро друга вакцина добија дозволу у САД

И. СТАНОЈЕВИЋ

18. 12. 2020. у 23:49

ЦЕПИВО компаније "Модерна" на корак је до одобрења по хитном поступку у САД. После "Фајзерове" и "Бионтекове" вакцине, у Америчкој управи за храну и лекове (ФДА), следи ускоро ауторизација "Модернине" вакцине, а потом и дистрибуција милиона доза.

И МОДЕРНУ ОДОБРАВАЈУ ПОД ХИТНО: Ускоро друга вакцина добија дозволу у САД

Фото АП

САД су уговориле испоруку 200 милиона доза "Модернине" вакцине, од чега шест милиона чим ФДА да зелено светло. Наручиле су је Канада, Велика Британија, Швајцарска, ЕУ, Јапан и Јужна Кореја. Безбедност "Модернине" вакцине процењена је на 95 одсто, а "Фајзер-Бионтекове" на 90 одсто.

Две одобрене вакцине разликују се прилично по прописима складиштења и транспорта и то у корист "Модернине", која се чува на минус 20 степени Целзијуса, док "Фајзер-Бионтекова" захтева минус 75 степени. То значи да су трошкови код друге већи, али је, с друге стране, рок чувања код "Модернине" орочен на шест месеци. Обе је потребно добити двапут, али је код "Модернине" ревакцинација на 28 дана, а код друге вакцине, 21 дан.

Фото Илустрација В. Н.

"Модернина" вакцина добила је 20 гласова чланова експертског одбора и ниједан против, а процена се односи на њену употребу на пунолетно становништво. Исти Комитет стручњака дао је одобрење и за употребу "Фајзер-Бионтекове" вакцине. Од секвенцирања генома вируса корона до појаве две вакцине на тржишту прошло је мање од годину, истакао је др Џејмс Хилдрет, члан овог тима експерата.

У међувремену, цепиво америчког "Фајзера" и немачког "Бионтека" је ушло у поступак масовне имунизације у Америци, која бележи већи број заражених и преминулих од ковида 19 него иједна друга земља. Најпре се вакцинишу здравствени радници и корисници домова за старе. Да би се у САД остварио такозвани имунитет крда, биће потребна имунизација око 80 одсто становништва.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВУЧИЋ ОТКРИО ВЕЗЕ УСАИД-А И ЦРТЕ: Организација Да смрадови оду добијала 190.000 евра, биће још много изненађења наредних дана

ВУЧИЋ ОТКРИО ВЕЗЕ УСАИД-А И ЦРТЕ: Организација "Да смрадови оду" добијала 190.000 евра, биће још много изненађења наредних дана

ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обишао је у Ковину завршне радове на градском купалишту ''Шљункара'' и том приликом открио да је организација УСАИД плаћала 190 хиљада евра преко ЦРТЕ организацији која се зове "Да смрадови оду".

09. 03. 2025. у 11:56 >> 13:15

ИЗАШАО СЕВЕРИНИН ФИЛМ, АРСЕН ПОСЛАО ШКАКЉИВУ ПОНУДУ: Колегинице, чуо сам да имате неки филм... Могу ја музику да вам урадим?

ИЗАШАО СЕВЕРИНИН "ФИЛМ", АРСЕН ПОСЛАО ШКАКЉИВУ ПОНУДУ: "Колегинице, чуо сам да имате неки филм... Могу ја музику да вам урадим?"

ПЕВАЧИЦА Северина Вучковић је током каријере прошла кроз многе успоне и падове, а и данас се препричава њена анегдота са легендарним кантаутором Арсеном Дедићем.

09. 03. 2025. у 18:32

Коментари (0)

ХОЛАНЂАНИН ИЗБАЦИО НОВАКА ЂОКОВИЋА: Ове што је написао на камери, све говори (ФОТО)