РУСКА ВОЈСКА СВЕ АКТИВНИЈА У АФРИЦИ: Ових пет земаља је у њиховом фокусу, шире своје присуство на црном континенту
РУСИЈА је спремна да и даље помаже у повећавању потенцијала оружаних снага Малија, Мауританије, Чада, Нигера и Буркине Фасо, изјавио је заменик руског министра спољних послова Сергеј Вершињин.
Фото: Депоситпхотос
- Осим активног учешћа у међународним напорима као стална чланица Савета безбедности, Русија на билатералном нивоу пружа војно-техничку помоћ низу земаља овог региона и обучава војне и полицијске кадрове. Наставићемо да доприносимо повећању потенцијала оружаних снага ‘Сахелске петорке’ (Буркина Фасо, Мауританија, Мали, Нигер и Чад) и држава Сахара Сахела у интересу обнављања и одржавања мира у региону у складу са принципом "афрички проблеми – афричка решења" - објаснио је Вершињин.
Заменик министра навео је да ситуација у Сахелу изазива забринутост у Москви: у региону се не смањује ниво терористичких претњи, повећавају се међуетнички и међукомунални сукоби, а хуманитарна ситуација брзо деградира. Додатан изазов регионалној безбедности био је пуч у Малију у августу.
- Једна од највећих мировних мисија УН распоређена је у Малију, где служи као главни инструмент за одржавање безбедности у земљи. Треба поменути и антитерористичке напоре региона. Удружене снаге земаља ‘сахелске петорке’ спроводе одговарајуће операције у пограничним областима. Оне имају подршку Плавих шлемова и француске операције ‘Бархан’. Савет безбедности је у Малију доделио француском војном присуству помоћну улогу, што је јасно наведено у његовим резолуцијама - нагласио је руски дипломата.
Француска је 2014. у овом региону покренула противтерористичку операцију „Бархан“. Ову мисију подржава регионална структура Г5, створена исте године. Циљ операције „Бархан“, коју Француска спроводи у Сахелу је борба против тероризма и стабилизација ситуације у региону до нивоа на којем локалне власти могу самостално да пружају безбедност. Од 2013. године Француска је послала око четири хиљаде војника да учествују у операцији у Малију.
Препоручујемо
ИЗРАЕЛЦИ СЕ БРУТАЛНО НАОРУЖАВАЈУ! Купују још једну ескадрилу Ф-35 пре Трамповог одласка
04. 01. 2021. у 11:38
НАПУСТИЛА ГРАД И НА БАБОВИНИ ОДГАЈА ДЕЦУ: Млада Београђанка Александра одлучила да се пре 14 година врати у планинско село Власе код Врања
МОЈ тата се љутио на мене, говорио је, ја сам одатле отишао, а ти се враћаш, али ја сам одлучила и на крају је живот тако све уредио да на месту у планинском селу Власе, где је његова мајка Љубица одгајала тројицу синова и једну кћер, то сада радим и ја - започиње своју по много чему необичну причу тридесетшетогодишња учитељица Александра Љубић, књижевница, сликарка, супруга, одборница у скупштини града и, како каже, најважније мама Дарка (14), Ђорђа (10), Вељка (8) и Маријане (7).
10. 01. 2026. у 15:08
ФРАНЦУСКА ПРЕТИ ИЗЛАСКОМ ИЗ НАТО-а: Гласање у парламенту, бес према Трампу због Венецуеле, Израела и Гренланда
ФРАНЦУСКА је запалила политичку фитиљ-бомбу у самим темељима НАТО-а, у тренутку када се глобалне тензије убрзано преливају са периферије на саму структуру западног безбедносног система.
10. 01. 2026. у 06:30
ЋЕРКА ДОШЛА КОД ЧЕДЕ Видите шта је урадила Косу: "Добио је шта је тражио!" (ВИДЕО)
ЧЕДА Јовановић недавно је открио да је почео да живи са својим пријатељам Ацом Косом, а не крије да му његова подршка у животу много значи.
11. 01. 2026. у 09:32
Коментари (0)