ПУТИН НАЈАВИО ВАЖАН САСТАНАК: У понедељак први сусрет азербејџанског и јерменског лидера од краја рата у Карабаху
ТРИЛАТЕРАЛНИ преговори председника Русије Владимира Путина, лидера Азербејџана Илхама Алијева и премијера Јерменије Никола Пашињана биће одржани у понедељак 11. јануара у Москви на иницијативу шефа руске државе.
Фото АП
Прес-служба Кремља је саопштила да стране намеравају да разговарају о току реализације изјаве лидера три земље о Нагорно-Карабаху, усвојене 9. новембра 2020. године, као и да размотре кораке за решавање проблема у том региону.
Према информацијама прес-службе, посебна пажња биће посвећена питањима пружања помоћи станоновницима подручја која су погођена услед ратних дејстава, као и деблокади и развоју трговинско-економских и саобраћајних веза. Поред тога, планирани су одвојени разговори Путина са Алијевим и Пашињаном.
Истовремено, портпаролка јерменског премијера Мане Геворгјан изјавила је да на најављеном трилатералном састанку у Москви није планирано потписавање докумената који се тичу решавања карабашког питања или неких других територијалних питања. Према речима портпаролка, планирана агенда састанка лидера је и економске природе.
- Уколико током састанка буду постигнути споразуми по питању дневног реда, односно у вези економских тема, размене заробљеникаи питања несталих, могуће је потписивање заједничке изјаве након састанка - рекла је она.
Иначе, ово ће бити први састанак азербејџанског председника и јерменског премијера након окончања рата у Карабаху.
Подсетимо, борбе на контакт линији у Карабаху почеле су 27. септембра. Баку и Јереван међусобно су се оптуживали за избијање сукоба. У Јерменији је објављено ратно стање и општа мобилизација. У Азербејџану је уведен полицијски час и делимична мобилизација.
Лидери Русије, Азербејџана и Јерменије, Владимир Путин, Илхам Алијев и Никол Пашињан, потписали су 10. новембра заједничку изјаву о потпуном прекиду борбених дејстава у Нагорно-Карабаху. Како се наводи у изјави, један део региона прелази под контролу Азербејџана, стране ће разменити заробљенике, а руске мировне снаге биће распоређене дуж контакт линије и дуж Лачинског коридора који повезује Карабах са Јерменијом. Овај документ представља четврти покушај постизања стабилне деескалације. Претходна три била су неуспешна.
(Спутњик)
РУСИЈА ПОНОВО БРУЈИ О ИЗЈАВИ ВУЧИЋА: Речи председника о санкцијама ударна вест у руским медијима
РУСКА агенција ТАСС преноси као ударну вест изјаву председника Србије Александра Вучића који је рекао синоћ да би, уколико би одлучио да уведе санкције Русији, „издао душу народа“.
06. 05. 2026. у 11:22
Срушио се авион код главног града: Погинули сви путници и пилот
Ваздухопловна цивилна управа Јужног Судана саопштила је данас да се срушио авион југозападно од главног града Џубе, при чему је погинуло свих 14 особа које су биле у летелици.
27. 04. 2026. у 16:49
ШОК НА НАЈЛОН ПИЈАЦИ: Србин купио старе столице, вреде право богатство (ВИДЕО)
НА први поглед, чиниле су се као још један комад старог намештаја, али је искусно око препознало о чему је реч.
07. 05. 2026. у 10:25
Коментари (0)