АСАНЖ У ПРАВОМ, А ТРАМП У МЕДИЈСКОМ ЗАТВОРУ: Ко и како у свету последњих година заиста "мери" јавне речи
ИАКО се не слажем са вашим мишљењем, бранио бих до смрти ваше право да га износите". Из ове мудрости француског филозофа, књижевника и историчара Волтера (1694-1778), једног од најзначајнијих представника просветитељства, много би могли да науче и данашњи прокламатори демократије.
Ових турбулентних дана, гиганти интернета и "слободне речи", попут "Твитера", "Фејсбука" или "Гугла", запушили су уста још актуелном америчком председнику Доналду Трампу. Неки његови статуси су угашени, други суспендовани, трећи стављени под контролу и надгледање. Питање је, међутим, како проценити где је, да ли и када било злоупотребе права на мишљење и ко је тај који је позван да то процени.
Још флагрантнији је случај Џулијена Асанжа. И поред тога што је британски суд недавно одбио екстрадицију прогоњеног аустралијског новинара, оцењено је да би могао да побегне чекајући апелациони поступак, па је накнадно одлучено да ће и даље остати у затвору.
- Потпуна слобода говора представља стуб демократије. Свако има право да изрази своје мишљење. То је, уосталом, истакнуто у уставима највећег броја земаља. Ако постоје мишљења која не могу да се изнесу, или о којима не може да се расправља, улазимо у домен контроле информација - истиче, за "Новости", француски политички аналитичар српског порекла Никола Мирковић, аутор књига "Страдалничко Косово" и "Добро дошли на Косово".
То што се тренутно дешава Трампу и Асанжу сматра ударцем савременом свету. Посебно је скандалозно оно што се и даље дешава Асанжу:
- Сви новинари на свету су се у својим текстовима служили оним што је открио, а сада када је у затвору, ћуте.
И када је реч о Трампу, сматра да је демократија заказала:
- Волели га или не, он и даље представља све Американце, сутра ће представљати њих 70 милиона. Шта год да каже, треба да се чује. На овај начин желе да нам покажу да наша демократија није зрела и да нисмо довољно интелигентни да сами проценимо мишљења других.
Дешавања на Косову су добар пример за то.
- Косово и даље представља табу тему, иако има све више истине која излази на видело.
И професор француског језика и савремене књижевности др Оливије Госе, за "Новости", истиче да је противник мера забране изражавања.
- Слобода говора је у потпуности део наше културе. Велики француски писци се нису устручавали да напишу оно што су желели. Чим почнемо да ускраћујемо било коју врсту слободе, то постаје погубно за виталност и плодотворност политичког и јавног живота - каже Госе.
Он наглашава да га, међутим, смањивање слободе говора нимало не чуди, и да то представља континуитет серије мера које су до сада предузете:
- У Француској Скупштина тренутно ради на закону који ће кажњавати позивање на мржњу. То је веома опасно, из најмање два разлога. Прво, зато што је дефиниција мржње субјективна и селективна. Тако би могло да се изложи кажњавању било које мишљење. Други разлог, што ће можда неке шокирати, јесте то што мржња према нечему такође представља став и има право да буде изнета.
Другачијег мишљења је француски политиколог Жак Рупник:
- То што је "Твитер" затворио Трампов налог је одлука приватне фирме, која има своја правила. Ако их не поштујете, може да вас угаси. То нису учинили влада или парламент.
Он наглашава да је проблем "Твитера" и "Фејсбука" до сада био сасвим супротан, и пре Трампа:
- Крили су се иза аргумента да су само "вектори информација", а не њихови креатори или процењивачи.
УКИДАЊЕ АНОНИМНОСТИ
ИМА ли слобода говора лимит и ко ће бити "администратор за процењивање мржње" - нека су од основних питања.
- Требало би размотрити могућност да законодавац на друштвене мреже прошири норме које већ важе за медије. Једна од првих мера би требало да буде и укидање анонимности. Слобода говора не значи и јавно позивање на убиство, чега има на друштвеним мрежама. Крај анонимности би био и почетак краја некажњености - сматра Рупник.
Препоручујемо
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (1)