МОГУЋ НОВИ "ХЛАДНИ РАТ" ЗА АРКТИК: Русија за сада није забринута, али ситуација може драматично да се промени
РУСИЈА сматра да војна претња на Арктику није велика и да у том региону нема проблема који би захтевали војно решење.

Фото: ЕПА/Депоситпхотос
- На Арктику нема проблема који захтевају војно решење. Питања могу и треба да се решавају за преговарачким столом. Сматрамо да је војна претња у региону у целини узев - слаба - рекао је специјални представник руског Министарства за међународну сарадњу на Арктику Николај Корчунов.
Истовремено, руски дипломата је указао на интензивирање војних вежби држава-чланица НАТО на Арктику уз укључивање земаља које не припадају том региону.
Према мишљењу Корчунова, таква „интернационализација“ је повезана с откривањем потенцијала за експлоатацију минералних ресурса на Арктику као последица топљења ледника, као и са развојем Северног морског пута и глобалних транспортних коридора на крајњем северу.
- Без обзира на то анализа војних активности приобалних земаља омогућава да се констатује да се на Арктику нико не спрема за оружани конфликт - рекао је Корчунов.
Ипак, указује он, повећана војна активност у том региону и слабљење поверења могу да врате свет неколико деценија уназад и гурну га у стање као у време Хладног рата.
Москва, како је додао, региструје знаке војне ескалације на Арктику, о чему сведочи и опредељеност појединих држава за политику војног обуздавања, јачање сопствене војне инфраструктуре на територији других арктичких држава и покушаји да се на Арктик прошири зона одговорности НАТО.
На то треба додати и неспремност неких арктичких земаља за мултилатерални регионални дијалог и све јача реторика оптужби, рекао је Корчунов, додајући да све то захтева заједничке напоре „Арктичке осморке“.
(Спутњик)
Препоручујемо

ВЕШТАК ОТКРИО ЈЕЗИВЕ ДЕТАЉЕ О ДЕЧАКУ УБИЦИ: Ево зашто је Коста пуцао на чувара школе, није га потресло сазнање кога је све убио
ЗАКЉУЧИЛИ смо да је Коста био способан да управља својим поступцима у време извршења злочина и да та способност није била битно смањена. Постоји једна краткотрајна ометеност, за период у учионици за који он каже да нема сећања, али он је све радио по плану. То указује да је он управљао својим поступцима.
05. 06. 2025. у 17:05

СРПСКА ПОСЛА: Никола Јокић запањио свет! Вратио се у Србију и урадио ОВО (ВИДЕО)
НИКОЛА Јокић је најбољи кошаркаш планете, али дајте му лопту и биће најбољи у сваком спорту. То је показао још једном.
08. 06. 2025. у 08:54

ВРТОГЛАВА СУМА: Колику националну пензију прима Љиљана Благојевић
ЈЕДНА од наших најистакнутијих драмских уметница Љиљана Благојевић отишла је у пензију, а налази се међу двадесетчетворо уметника, који ће примају националну пензију за допринос култури.
07. 06. 2025. у 11:30
Коментари (0)