ГЛЕЧЕР ДОНЕО СМРТ: Изненадна бујица у Индијском делу Хималаја изазвала трагедију

И. С.

08. 02. 2021. у 22:57

ИНДИЈСКИ војници, њих на стотине, послати су да, раме уз раме са локалним добровољцима, траже нестале у индијском делу Хималаја, пошто је страховита бујица захватила регион, после ломљења дела глечера.

ГЛЕЧЕР ДОНЕО СМРТ: Изненадна бујица у Индијском делу Хималаја изазвала трагедију

Фото АП

Погинуло је најмање 18 људи, али се страхује да би број жртава могао да буде чак и 200, пошто се толико људи води као нестало.

Бујица је пробила брану на акумулационом језеру и изазвала незадрживу поплаву која се претворила у реку и носила све пред собом. У овој природној катастрофи, која се догодила у недељу, буквално су са лица земље збрисане две мини хидроцентрале, које су функционисале у оквиру већег, "Ришиганга хидроелектричног система".

Како преносе светски медији, већина несталих били су запослени у те две мини-
-фабрике струје, карактеристичне за овај део света, посебно индијску државу Утараканд, коју је трагедија погодила. Влада Индије је, наиме, изградила мноштво таквих малих произвођача електричне енергије. Страдали су масовно и пољопривредници који су своју стоку водили на појило кад је део глечера изазвао катастрофу.

САУЧЕШЋЕ И ПОДРШКА

ПРЕМИЈЕР Индије Наредра Моди изјавио је да се "цела индијска нација моли за сународнике у држави Утараканд". Током јучерашњег дана, Модију су стизали телеграми саучешћа и подршке из свих крајева света.

Спасилачке екипе су фокусиране на један тунел дужине око 2,5 километара, јер се верује да се баш у њему налазе нестали радници. У недељу је спасено 16 људи из другог тунела, а на видео-снимцима, емитованим на друштвеним мрежама, види се како бујица односи опрему хидроцентрале и један мост, "као и све остало на шта је наишла, људе, стоку, дрвеће", изјавио је очевидац из облжњег села Раини. Он је додао да су призори подсећали на оне из боливудских филмова.

Фото АП

- Све се десило врло брзо, није било времена да се ико обавести. И ја сам помислио да ће ме та маса однети - рекао је Санџај Синг Рана, мештанин истог села.
Експерти још истражују шта је узрок одламања глечера.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Сада је дефинитивно пукло савезништво САД и Украјине: Зеленски урадио нешто незамисливо

Сада је дефинитивно пукло савезништво САД и Украјине: Зеленски урадио нешто незамисливо

УКРАЈИНСКО руководство, након више од годину дана напора да одржи стабилне односе са администрацијом председника САД Доналда Трампа, јавно је признало крах досадашњег партнерства.

20. 04. 2026. у 20:41

Мађар би да хапси Путина и Нетанјахуа: Закон је јасан, то је обавеза

Мађар би да хапси Путина и Нетанјахуа: "Закон је јасан, то је обавеза"

БУДУЋИ мађарски премијер Петер Мађар изјавио је да ће се његова земља поново придружити Међународном кривичном суду и бити спремна да спроводи налоге за хапшење, укључујући и онај који се односи на израелског премијера Бењамина Нетанјахуа.

20. 04. 2026. у 20:04

Коментари (0)

Руси славе! Русија добила сјајну вест из Србије