ТРКА ДО МАРСА: Стигли Арапи, ускоро стижу Кинези и Американци (ВИДЕО)

Танјуг

09. 02. 2021. у 19:02

ПРВА мисија Уједињених Арапских Емирата на Марс стигла је до Црвене планете и успешно се убацила у њену орбиту после седмомесечног путовања, што јој омогућава да шаље податке о атмосфери и клими на тој планети.

ТРКА ДО МАРСА: Стигли Арапи, ускоро стижу Кинези и Американци (ВИДЕО)

Фото: Депоситпхотос

Око Марса влада права гужва летелица, пошто само дан касније стиже и кинеска, а следеће недеље и америчка.

Ова мисија чини УАЕ петом свемирском агенцијом која је успела да стигне до Црвене планете, пренео је Ројтерс.

Програм везан за Марс део је напора УАЕ да развију своје научне и технолошке могућности и смање ослањање на нафту.

Само дан после мисије Уједињених Арапских Емирата, стиже и кинеска мисија „Тјанвен-1“ која ће такође ући у Марсову орбиту. То је прва кинеска међупланетарна мисија и представља велики корак за ову земљу, преноси портал Спејс.

Ова летелица, осим што ће слати податке о Црвеној планети, послужиће и у спуштању првог кинеског ровера на Марс.

Недуго затим, око 18. фебруара, планиран је долазак на Марс експедиције коју шаље НАСА. Ради се о роверу „Персеверанс“, који би тог датума требало да слети на Марс, у кратер Језеро.

​Претпоставља се да је тај кратер некад био испуњен водом, па је добио назив језеро јер та реч на више словенских језика има истоветно значење. На површини Марса пратиће га и хеликоптер-дрон „Инџенуити“. Ова мисија НАСА полетела је крајем јула прошле године.

rs.sputniknews.com

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РАСПОРЕЂЕНО 110.000 ВОЈНИКА, РУСИ КРЕЋУ У ЗАВРШНИ УДАР НА ПОКРОВСК: Са тиме би могли заузети средње велику европску државу

РАСПОРЕЂЕНО 110.000 ВОЈНИКА, РУСИ КРЕЋУ У ЗАВРШНИ УДАР НА ПОКРОВСК: "Са тиме би могли заузети средње велику европску државу"

РУСИЈА не показује знакове повлачења у рату против Украјине. Напротив, Москва је појачала далекометне ударе на украјинске градове и нападе дуж целе линије фронта. Војни стручњаци истичу да је руска страна усвојила нове тактике, ослањајући се на масовну употребу дронова и малих диверзантских јединица, пише The New York Times.

10. 08. 2025. у 20:18

ЕВО КО ЈЕ ТРОСТРУКИ УБИЦА ИЗ ГЊИЛАНА: Био у друштву са Куртијем, Османијевом и Харадинајем

ЕВО КО ЈЕ ТРОСТРУКИ УБИЦА ИЗ ГЊИЛАНА: Био у друштву са Куртијем, Османијевом и Харадинајем

ТРИ особе су убијене, а неколико је рањено у пуцњави која се догодила данас у Гњилану, док је осумњичени нападач у бекству, пренела је Коха. Болница у Гњилану саопштила је да је на лицу места констатована једна смрт, а да су две особе пребачене у Ургентни центар без знакова живота.

10. 08. 2025. у 18:11

Коментари (1)

НЕВИЂЕН СКАНДАЛ НА СВЕТСКОМ ПРВЕНСТВУ! Против српских одбојкашица играли мушкарци! Ривал Србије одмах избачен са шампионата планете!