КО ДИКТИРА ЕВРОПСКОМ УНИЈОМ? Захарова довела у питање способност Брисела да самостално доноси одлуке
ПОРТПАРОЛКА Министарства спољних послова Русије Марија Захарова довела је у питање способности Европске уније да самостално доноси одлуке у светлу специјалних расправа одржаних у Европском парламенту, а посвећених посети шефа европске дипломатије Жозепа Бореља Москви од 4. до 6. фебруара, пишу „Известија“.
Фото: ЕПА
Захарова је подсетила да је након састанка у Русији на прес-конференцији Борељ честитао Русији на вакцини и рекао да је неопходно сарађивати у том правцу, јер ЕУ нема довољно вакцина. Међутим, по повратку из Москве, Борељ је објавио саопштење које противречи и тону и смислу његовог говора на прес-конференцији у Москви, говорећи о „скоро пропалим преговорима“ са руском страном.
- Или је то нека врста немогуће дволичности или су му једноставно када се вратио у Европску унију променили мишљење. Али тада се јавља легитимно питање – ко уопште диктира политику Европске уније према Русији? Ко диктира Европској унији – а испада да неко диктира – захтеве који не одговарају интересима ЕУ? Претпостављамо ко - закључила је Захарова.
Подсетимо, 9. фебруара су у Европском парламенту одржане специјалне расправе посвећене посети Бореља Москви. Већина посланика је критиковала шефа европске дипломатије због недовољно оштрог става према Русији.
Фото АП
Сам Борељ је током расправа рекао да су се односи Русије и ЕУ током протеклих 30 година фактички вратили на стање из времена хладног рата. Поред тога, рекао је да може искористити своје право и предложити увођење нових санкција Москви. Борељ је додао да ће се о томе разговарати 22. фебруара на заседању Савета министара спољних послова земаља ЕУ, а затим у марту на самиту.
Шеф европске дипломатије Жозеп Борељ посетио је Москву 4-6. фебруара, а током своје посете састао се са министром спољних послова Русије Сергејом Лавровом и са представницима руских невладиних организација. Ово је била прва посета шефа европске дипломатије руској престоници од 2017. године.
У Москви је Борељ изјавио да постоје области у којима Русија и ЕУ могу и треба да сарађују, јер ће у том случају бити постигнути добри резултати, а Брисел се, према његовим речима, залаже за дијалог са Москвом, упркос потешкоћама у односима.
(Спутњик)
Препоручујемо
ХРВАТСКОЈ СТИГЛА ПОРУКА ИЗ ИЗРАЕЛА: Потпуно прекините дипломатске односе са Техераном
АМБАСАДОР Израела у Хрватској Гари Корен позвао је званични Загреб да прекине дипломатске односе с Техераном и спроведе безбедносне провере особља иранског дипломатског представништва у Хрватској јер би, каже, међу њима могло бити "шпијуна" Револуционарне гарде која се у ЕУ сматра терористичком организацијом.
06. 03. 2026. у 09:10
ШОК ИСТРАГА АМЕРИКАНАЦА: Ево ко је гађао иранску школу у којој су погинуле девојчице
АМЕРИЧКИ војни истражитељи верују да је вероватно да су америчке снаге одговорне за напад на иранску школу за девојчице у којем је у суботу погинуло више десетина деце, али још нису донели коначан закључак нити су завршили истрагу, рекли су за Ројтерс двојица америчких званичника.
06. 03. 2026. у 08:23
"СВЕ САМ ТО ПРОШЛА СА САШОМ" Сузана потресена због Зорице: "Канцер као да је заразна болест, не знам од чега је оперисана"
ВЕЧЕРАС се у Сава Центру одржава први од три концерта Марије Шерифовић у 2026. години.
06. 03. 2026. у 20:27
Коментари (0)