ПРЕНОС СЛЕТАЊА НА МАРС: За мештане Језера у БиХ
У МАЛОЈ општини Језеро у близини Јајца на западу Босне и Херцеговине становници ће путем видеобима 18. фебруара моћи да прате слетање ровера Америчке свемирске агенције НАСА на Марс.
Фото: Танјуг/АП
Ровер, чији је назив "Perservance" (Упорност), требало би у четвртак да слети на кратер на Марсу, а који је назван управо по тој општини, преноси Klix.ba
Амбасадор САД-а у БиХ Ериц Нелсон уручио је 23. септембра 2019. године начелници Општине Језеро Снежани Ружичић писмо америчке агенције НАСА, којим је потврђено да је кратер на Марсу добио назив по тој општини у БиХ.
Назив кратера је одабран међу 80 предлога, а као разлог је наведено то што на бројним словенским језицима реч "језеро" описује природно удубљење или депресију испуњену водом.
Назив кратера обелодањен је 2. јула 2019. на свечаности поводом 4. јула, Дана независности Сједињених Америчких Држава, у Сарајеву.
Из Општине Језеро су саопштили да је слетање предвиђено за 20.15 сати и да ће пренос бити организован у скромним условима, у спортској сали Основне школе "Вук Караџић" у Језеру.
Препоручујемо
ДА ЛИ ЋЕ РУСИ "ОСВАЈАТИ" МЕСЕЦ СА АМЕРИКАНЦИМА? Огласио се Рогозин и отклонио све сумње
25. 01. 2021. у 22:34
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
КРЕМЉ РЕАГОВАО НА УЛТИМАТУМ ЗЕЛЕНСКОГ: Ускоро хитан састанак Путина и Лукашенка
РУСКИ председник Владимир Путин и белоруски лидер Александар Лукашенко планирају да се састану у блиској будућности и очекује се да ће разговарати о ултиматуму који је председник Украјине Володимир Зеленски недавно упутио Минску, саопштио је Кремљ.
23. 06. 2026. у 08:02
"БОЖИЈА РУКА" И "ГОЛ ВЕКА" 40 ГОДИНА КАСНИЈЕ: Дан када је Дијего Армандо Марадона постао "божанство" (ВИДЕО)
Дан када се фудбал променио. Постоје голови који доносе трофеје, мењају каријере, али је само један променио историју ове игре.
22. 06. 2026. у 12:45 >> 12:45
Меси питао хрватског фудбалера: "ДА ЛИ СИ НОРМАЛАН", он каже: "Угасио сам га!"
СА ДВА гола у победи Аргентине над Аустријом, капитен "Гаучоса" је оборио чак четири рекорда Мундијала, од којих је најбитнији онај да је постао најбољи стрелац свих времена на Светским првенствима. Кота "18" - тренутна.
23. 06. 2026. у 16:05
Коментари (0)