ВАЖНА ОДЛУКА У КАРАБАХУ - ТИЧЕ СЕ РУСИЈЕ: Скупштина ће донети коначну реч, може имати далекосежне последице
НАЦИОНАЛНА скупштина непризнатог Нагорно-Карабаха поднела је предлог закона о признавању руског језика као службеног, паралелно са јерменским.

Фото: Ап Пхото/Дмитриј Ловецки
Документ који је потписао председник Араик Арутјуњан објављен је на сајту парламента.
- Званични језици Републике Нагорно-Карабах су књижевни јерменски и руски - наводи се у предлогу измена Закона о језику.
Документом је предвиђено да се административни послови у републици одвијају на јерменском, а у случају потребе и на руском језику; подстицаће се објављивање штампаних дела на два језика, уџбеника и приручника, научне и научно-популарне литературе.
Аутори предлога увођење другог службеног језика објашњавају потребом да се формира нова политика узимајући у обзир „културне, војне и економске односе“ између Нагорно-Карабаха и Русије, историјско сећање и чињеницу да је за многе становнике републике други језик руски.
Стога подизање статуса руског језика представља приоритетни задатак. Како је наведено у објашњењу предлога, то ће створити неопходне услове за продубљивање сарадње у свим областима и допринети развоју односа у правним оквирима.
- Дугорочно присуство руских мировних снага у Арцаху, свест о потреби заједничког решавања бројних социјалних и комуникацијских проблема, сарадња у областима грађевинарства, здравства, образовања и науке, захтевају поновну процену улоге руског језика - објашњава се у документу.
Борбе на контакт линији у Карабаху почеле су 27. септембра. Баку и Јереван међусобно су се оптуживали за избијање сукоба. У Јерменији је објављено ратно стање и општа мобилизација. У Азербејџану је уведен полицијски час и делимична мобилизација.
Стране су неколико пута покушавале да закључе примирје, али је успешан био тек трипартитни споразум постигнут 10. новембра. Уз посредовање Русије, Азербејџан и Јерменија постигли су договор о потпуном прекиду борбених дејстава у Нагорно-Карабаху. Према овом договору, један део региона прешао је под контролу Азербејџана, стране су се договориле да ће разменити заробљенике, а руске мировне снаге биће распоређене дуж контакт линије и дуж Лачинског коридора који повезује Карабах са Јерменијом.
(Спутњик)

ВУЧИЋ СЕ ХИТНО ОГЛАСИО ИЗ АВИОНА: Стигла ми је фантастична вест од Ђорђе Мелони (ВИДЕО)
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић огласио се из авиона и рекао да му је стигла фантастична вест из Рима.
04. 04. 2025. у 12:49

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта
ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.
02. 04. 2025. у 10:16

ПРИЛАЗЕ МУ ЈЕДАН ПО ЈЕДАН: Јоца Амстердам из затвора стигао на сахрану Рутовића (ВИДЕО)
ДА СЕ опрости од Жељка Рутовића стигао је и Сретен Јоцић, познатији као Јоца Амстердам.
07. 04. 2025. у 13:36
Коментари (0)