РУСКА ВОЈНА МОЋ "ОШТРИ" НАТО: Анализе за 2021. годину показују да је армија Русије друга по снази иако тек на једанаестом месту по буџету
ЈАЧАЊЕ војне моћи Русије и Кине забринуло је руководство Пентагона и њихових западних савезника толико да НАТО намерава да промени своју концепцију усвојену 2010. године и повећа војне буџете европских чланица.
Више неће бити главни задатак борба против тероризма, већ обуздавање војне моћи Кине и Русије.
Концепција НАТО од 2010. је предвиђала стратешко партнерство са Русијом, а сада се Москва доживљава као један од главних потенцијалних непријатеља.
Према ранг-листи часописа Global Firepower за 2021. руска армија по снази уступа само америчкој, док је кинеска на трећем месту.
Русија је у последњих шест година стално била на другом месту у свету. Ранг-листа се прави на основи поређења 50 параметара, почевши од бројности до количине и квалитета оружја, транспортне инфраструктуре и војног буџета. У ту анализу не улази атомска моћ појединих земаља, већ само класично оружје. Аналитичари посебно упозоравају на раст "огњене моћи" Кине.
У првих десет земаља после САД, Русије и Кине улазе и Индија, Јапан, Јужна Кореја, Француска, Велика Британија, Бразил и Пакистан. Анализира се снага армија 139 земаља.
Русија је на првом месту по броју тенкова, ракетних система, као и артиљерије, а на другом месту је по војној авијацији. По броју војних бродова Русија је на другом месту одмах после САД. Међутим, по броју подморница је тек на четвртом месту. По броју војника Русија је пета војна сила.
По војном буџету Русија је на 11. месту на свету.
Мада је председник Владимир Путин више пута јавно рекао да Русија не намерава да ратује ни против САД, ни против НАТО, генерални секретар Северне алијансе Јенс Столтенберг је изјавио да су они спремни да ратује против Русије. Столтенберг је рекао и да Русији треба поручити да ако она жели сукоб, ми смо спремни. Додуше, недуго после тога је "омекшао" своју поруку речима да је сарадња боља од конфронтације.
На поруци Столтенберга да дијалог са Русијом треба водити ослањајући се "на снагу и чврстину", одговорио је руски херој, генерал-мајор Сергеј Липовој, председник друштвене организације "Официри Русије". Липовој је рекао да НАТО није спреман да ратује са Русијом јер је руска војна моћ већа од оне коју има НАТО и зато у Бриселу треба да се умире и да престану да провоцирају Москву.
Чланице НАТО ће 2021. године повећати своје војне буџете. Јенс Столтенберг је казао да трошкови треба праведније да се деле међу земљама чланицама. На томе је инсистирао и бивши председник САД Доналд Трамп, а сада то тражи и нова председничка администрација САД. Министар одбране САД Лојд Остин позива земље НАТО-а да испуне своје финансијске обавезе како би могли да решавају проблеме везане за Русију, као и друге изазове.
Најмање 20 одсто својих војних буџета чланице НАТО треба да потроше на куповину нове војне технике. Ове године ће девет земаља НАТО трошити два одсто националног производа на војни буџет, а 2014. су ту обавезу испуњавале само три државе.
ПОЗИЦИЈА СРБИЈЕ
На листи часописа Global Firepower међу 139 рангираних земаља на 61. месту је Србија као највише позиционирана у односу на остале земље региона, па је тако следе Хрватска (63), Словенија (88), БиХ (121), Црна Гора (123) и Северна Македонија на 133 месту. Од земаља из овог дела Европе Грчка је на 29. месту, Мађарска је 55, Бугарска 67, а Албанија 113.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)