НЕМАЧКА КОВИД ПОЛИТИКА: Економисти незадовољни
ЧАК 27 посто немачких економиста је „незадовољно“ а 20 процената „врло незадовољно“ тренутном немачком економском политиком која се води због пандемије корона вируса, показују резултати најновијег истраживања које су спровели институт ИФО и дневни лист Франкфуртер Алгемајне Цајтунг.
Од укупно 177 анкетираних економиста и професора економије на немачким универзитетима, још 30 посто њих је одговорило да је „неодлучно" по овом питању, наводи се у саопштењу ИФО института достављеном Танјугу.
Око 20 процената је рекло да је „задовољно" корона економском политиком, док је само два посто „веома задовољно".
„Резултати објављени у новом издању Панела економиста указују на то да има доста простора за побољшање економске политике везане за коронавирус“, каже Никлас Потрафке, директор ИФО-вог центра за јавне финансије и политичку економију.
Учесници у анкети су оценили да креатори политике реагују преспоро и сувише ригидно и да не постоје конкретни планови за поновно отварање економије. Сматрају да је помоћ за компаније превише оптерећена бирократским процедурама и да је стратегија вакцинисања до данас била углавном неуспешна.
„Према мишљењу испитанка, плаћање премије произвођачима који произведу додатне количине вакцина и брзо их испоручују била би посебно сврсиходна мера“, додаје Потрафке.
Предлог о плаћању премије је за 45 посто учесника у анкети „врло позитиван“, 21 одсто сматра да је „позитиван“, 16 процената је „неодлучно“, девет посто има „негативан“ став према овом предлогу, а пет процената „врло негативан“.
Они који подржавају предлог су своје мишљење, поред осталог, бранили чињеницом да социјални цех пандемије надилази све друго и да су трошкови премије на цену мали у поређењу с тим.
Најављено повећање обима тестирања на ковид-19 наишло је на снажно одобравање међу испитаницима. Од укупног броја, 52 посто учесника сматра да је та мера „врло позитивна“, а 27 процената да је „позитивна“. Истовремено, 10 одсто њих је „неодлучно“, четири процента има „негативан“ став, а три процента „врло негативан“.
Заговорници ове мере кажу да би она омогућила поновно отварање економије без раста броја заражених.
Смањење прага броја недељних инфекција са 50 на 35 на 100.000 становника економисти виде као „веома позитивно“ (20%) и „позитивно“ (29%). С друге стране, девет посто њих је заокружило одговор „не знам“, 22 процента сматра да је ова цифра „негативна", а 19 одсто да је „врло негативна“, уз образложење да нови праг "произвољан".
На крају, немачки економисти су били подељени по питању да ли би моментално и потпуно укидање локдауна смањило број инсолвентних компанија - 43 процента је одговорило „не“, 35 посто „да“, а 22 процента „не зна“.
Испитаници који су одговорили „не“, првенствено су истицали да би моментално поновно отварање земље покренуло трећи талас инфекција, уз последичне штетне ефекте по економију.
Препоручујемо
НЕМЦИ У КАФИЋИМА ТЕК У АПРИЛУ: Министар економије најавио благо попуштање мера
26. 02. 2021. у 17:30
ВУЧИЋ УПУТИО НАЈХРАБРИЈЕ ПИТАЊЕ ЛИДЕРИМА 46 ЗЕМАЉА: Да ли вам је увек био важнији формални бирократски приступ или суштина?!
ПРЕДСЕДНИК Вучић у свом говору на самиту Европске политичке заједнице у Будимпешти поставио је храбро питање пред 46 европских лидера.
07. 11. 2024. у 16:03
НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - "Платићете високу цену!"
ДОНАЛД Трамп изјавио је прошле недеље како ће Европска унија морати да плати "високу цену" јер није куповала довољно америчких извозних производа. Део европских економиста и банкара упозорава како би победа Доналда Трампа могла изазвати трговински рат који би затим "гурнуо економију еврозоне из спорог раста у потпуну рецесију".
06. 11. 2024. у 20:03 >> 20:04
НА ВЕНЧАЊУ САМ БИЛА НАЈТУЖНИЈА ЖЕНА: Ивана је открила невероватне тајне породице Трамп
У СВОЈОЈ књизи "Raising Trump", Ивана Трамп, прва супруга Доналда Трампа, поделила је фасцинантне приче о породици Трамп које ће вас засигурно изненадити – јер када Ивана одлучи да исприча све, она заиста исприча све.
07. 11. 2024. у 13:21
Коментари (0)