СИМПАТИЈЕ ПО НОТАМА ЛИДЕРА: На који начин и колико руководиоци великих сила обликују однос свог народа према другима

Бранко Влаховић - стални дописник из Москве

04. 03. 2021. у 23:12

ПРЕМА Русији чак 77 одсто грађана САД има негативан став, што је рекордно велики проценат и пораст за пет одсто у поређењу са претходном годином, показало је најновије социолошко истраживање Галупа.

СИМПАТИЈЕ ПО НОТАМА ЛИДЕРА: На који начин и колико руководиоци великих сила обликују однос свог народа према другима

Foto AP

Руски социолози сматрају да је то због све агресивнијих изјава америчких политичара и медијске кампање која се води против Москве. Тако "крајње нагативан" однос према Русима има 36 одсто Американаца, а позитиван тек 22 одсто.

Кад су год руководиоци велесила вербално нападали своје супарнике а медији давали велики публицитет, мењао се однос народа према одређеној земљи. Тако је било и у време Регана и Горбачова када је амерички председник СССР називао "империјом зла". Али кад је мање-више нормализовао односе са Горбачовом, и медији су кренули са другом песмом.

У време владавине Доналда Трампа велики број Американаца је почео да доживљава Русију као непријатељску земљу. То потврђује истраживање "Економиста" објављено у децембру 2020. године. Тада је проценат Американаца који сматрају Русију непријатељском земљом порастао за 11 одсто у односу на 2017.

Директор Фонда за изучавање САД при "Ломоносову" Јуриј Рогуљев каже да се стереотипи у САД о Русији нису променили, па се манипулацијама јавног мњења повећава број оних који Русију доживљавају непријатељском државом.

Та политичко-медијска кампања из Вашингтона има свој ехо у Русији, па и однос њених грађана варира од стања политичких односа на врху. Фонд јавног мњења Русије је 2018. године направио социолошко истраживање које је показало да 34 одсто Руса има лош однос према САД, а половина испитаника им је казала да их Америка не занима. Само годину дана раније број оних грађана Русије који имају негативан став према Америци био је знатно мањи - 22 одсто.

Што се тиче односа према Кини, и ту се ставови САД и Русије разликују.

Тако чак 79 одсто анкетираних Американаца има негативан став према Кини, а позитиван тек њих 20 процената. Само 13 одсто републиканаца се добронамерно односи према Кини, а међу демократама их је још мање, само осам одсто.

Са друге стране, Москва сматра да су односи са Пекингом тренутно на највишем нивоу. Последње велико истраживање у Русији о односу према Кини је направљено 2018. и оно је показало да 62 одсто Руса сматра Кину пријатељском земљом, док 16 осто има уздржан однос према њој. После тога, из године у годину расте проценат људи који сматрају да се односи Кине и Русије побољшавају.

КИНЕСКЕ СИМПАТИЈЕ ЗА ПУТИНА

ШТО се тиче Кинеза, они у великој већини имају позитиван однос према Русима, поготово према председнику Путину. Руски лидер је најпопуларнији страни политичар, па су симпатије грађана Кине према Русима порасле од 46 на 66 одсто. Занимљиво је да су кинеска истраживања показала да негативан став према Путину и Русији имају они Кинези који су студирали на Западу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

МВП Моззарт спорт: Нека ово постане традиција!