ВИШЕ СЕ НЕ СЕЋАЈУ КАО ИЗГЛЕДА: Обнова траје толико дуго да је време да се скеле реновирају
БРИСЕЛСКА Палата правде најважнија је зграда суда у Белгији, а уједно и једна од најимпресивнијих грађевина у том граду, али се грађани више ни не сећају када су је последњи пут видели без грађевинских скела на себи.

Фото: Твитер
Обнова траје толико дуго да сада и саме скеле морају најпре да се реновирају.
Обнова здања које се простире на 26.000 квадрата започела је још давне 1984. године, али радови су се одвијали толико споро да до 2013. не само да зграда није била обновљена, већ се установило и како су скеле у толикој мери зарђале и пропале да је потребно прво обновити скеле пре него што се настави са радовима на Палати правде.
Главни град Белгије и Европске уније пун је апсурда и контроверзи, а подела на бројне општине које међусобно слабо сарађују узроковала је релативно лошу организацију градских пројеката, преноси Јутарњи лист.
Како би рад на обнови Палате правде уопште могао да буде настављен, у помоћ је притекла белгијска савезна влада, која је најавила како ће из државног буџета издвојити 1,5 милијуна евра за обнову скела.
Бриселска Администрација за јавне грађевине, која је наручилац радова, најавила је како ће адаптација скела омогућити да се на циглама зграде ураде испитивања и пробне рестаурације, с планом да се прво обнови фасада на улазу Палате правде, а потом фасаде на осталим странама.
Радови би требало да буду готови, а скеле коначно уклоњене до 2030. године, али досадашњи покушаји не уливају поверење да ће рокови бити испоштовани, наводи лист.
Белгијски државни секретар за дигитализацију, реформу администрације и јавне грађевине Метју Мишел критиковао је планове за обнову скела за обнову зграде.
“Није добар знак кохерентног и ефикасног јавног управљања оставити скеле да стоје на згради 40 година без да се посао уопште одради. Ми стварно желимо систем правосуђа на ком не стоји натпис ‘радови у току’”, навео је Мишел.
Палата правде, завршена 1883. године, према неким записима је највећа зграда на свиету изграђена у 19. веку, а претрпела је велику штету на крају Другог светског рата када су је запалиле снаге немачке војске приликом повлачења из Белгије. Тада је обнова започела 1947. године, а већ годину дана касније била је у целости обновљена, те је изграђена и нова купола, 2,5 метра виша од оригиналне.
rs.sputniknews.com
Препоручујемо

ХРВАТСКИ МИНИСТАР ЗДРАВЉА: Верујемо ЕУ за вакцине, али можемо да се преоријентишемо
14. 03. 2021. у 23:40

НОВЕ ОЗНАКЕ НА ХРАНИ: Због болести у целој ЕУ јединствен систем обележавања
10. 03. 2021. у 16:22

ЗЕЛЕНСКИ БЕСАН: Ево шта је рекао о руској делегацији у Истанбулу
УКРАЈИНСКИ председник Володимир Зеленски стигао је данас у турску престоницу, Анкару, на састанак са турским председником Реџепом Тајипом Ердоганом, док се у Истанбулу очекује да руски и украјински званичници одвојено почну мировне преговоре.
15. 05. 2025. у 11:55

АМЕРИЧКИ МЕДИЈИ ОТКРИВАЈУ: Русију ће на преговорима у Истанбулу представљати ова два званичника
ВИСОКИ бивши званичник Кремља, који је желео да остане анониман због осетљивости теме, рекао је да ће Русију на предстојећим преговорима у Истанбулу представљати министар спољних послова Сергеј Лавров и саветник председника за спољну политику, Јуриј Ушаков, објавио је лист Вашингтон пост.
14. 05. 2025. у 09:19

ПРЕМЕШТЕНИ БАТИНИ ПОСМРТНИ ОСТАЦИ: Није више у Алеји - остварила му се велика жеља, ево ГДЕ сада почива
ВЕЛИМИР Бата Живојиновић био је један од највећих глумаца на просторима некадашње Југославије. Многи су га поштовали и ван Србије. Добитник је бројних признања, многим младим глумцима је био узор.
15. 05. 2025. у 12:10
Коментари (0)