ОСНОВНЕ ЖИВОТНЕ НАМИРНИЦЕ СВЕ СКУПЉЕ: Светске цене хране расту већ десет месеци заредом
ЦЕНЕ прехрамбених производа на глобалним тржиштима наставиле су раст у марту десети месец заредом, а највише су поскупели млечни производи, месо и биљна уља, известила је данас Организација за храну и пољопривреду Уједињених нација (ФАО).

Фото Пијаца ПГ
ФАО-в индекс цена хране, који прати месечне промене котација пет основних животних намирница - биљних уља, млечних производа, меса, житарица и шећера - износио је у марту прошечних 118,5 поена, што је за 2,1 одсто више него у фебруару и највиши ниво од јуна 2014, према извештају објављеном на званичном веб сајту ове агенције УН.
Највеће поскупљење, од 3,9 одсто на месечном нивоу, забележили су у марту млечни производи. По расту су предњачиле цене маслаца подстакнуте донекле мањом понудом у Европи услед повећане тражње због очекиваног опоравка сектора прехрамбених услуга.
Цене млека у праху су такође ојачале, подржане растом увозне тражње у Азији, посебно у Кини, падом производње у Океанији и мањком расположивих бродских контејнера у Европи и Северној Америци.
У марту су скочиле и цене меса за 2,3 процента у односу на фебруар, предвођене растом котација живинског и свињског меса услед повећања кинеског увоза и продаје на тржишту у Европи уочи прославе ускршњих празника. Цене говеђег меса су остале стабилне, док је овчије месо појефтинило јер су фармери на Новом Зеланду преплавили тржиште понудом како би смањили стада због суше у тој земљи.
Цене биљних уља су у марту биле веће за 0,8 процената него у фербуару, достижући десетогодишњи највиши ниво, при чему су нарочито прасле котације сојиног уља због очекиване снажне потражње из сектора биодизела.
Насупрот томе, цена житарица су пале за 1,8 процената на месечном нивоу, али су и даље за 26,5 посто веће него у марту 2020. Највише су пале извозне цене пшенице, под утицајем генерално добрих залиха и повољних производних изгледа за род 2021.
Потонуле су и цене кукуруза и пиринча, док су цене сочива порасле.
Цене шећера су у посматраном месецу опале за 4,0 одсто, пошто тржишни акрети предвиђају велики раст извозне понуде из Индије, али су и даље за преко 30 одсто изнад нивоа на ком су биле у марту прошле године.
У одвојеном извештају, ФАО је објавио да очекује да ће светска производња житарица 2021. године забележити раст трећу годину заредом. Ово тело УН је подигло процену глобалне производње пшенице за текућу годину на 785 милиона тона, што је за 1,4 одсто више у односу на 2020. и нови рекордан род.
Препоручујемо

ГРЧКА СПРЕМНА НА НАЈГОРИ СЦЕНРИО: Министар финансија најавио мере економске подршке
28. 03. 2021. у 15:07

ОГРОМАН ПАД ТУРСКЕ ЛИРЕ: Један Ердоганов непромишљен потез гурнуо валуту у амбис
22. 03. 2021. у 11:15

РАСКОМАДАО ТЕЛА ГЕЈ ПАРА, ГЛАВЕ СТАВИО У ЗАМРЗИВАЧ: Пороти се смучило због монструозног снимка, један није дошао на суђење (ФОТО)
КОЛУМБИЈСКИ држављанин Јостин Андрес Москера (35) проглашен је кривим за двоструко убиство у случају који је шокирао британску јавност.
21. 07. 2025. у 18:43

ШОК ПРИЗОР НА ЕВЗОНИЈУ: Човек стигао на границу у ово време, нема живе душе! Ево када да кренете пут Грчке
ЛЕТЊИ одмор за многе грађане Србије и региона започиње у бескрајном реду на граничном прелазу Евзони, на улазу из Северне Македоније у Грчку.
20. 07. 2025. у 11:15

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)