БОРЕЉ ПРИЗНАО: Нити можемо искључити Русију из "Свифта" нити зауставити "Северни ток 2"
ШЕФ европске дипломатије Жозеп Борељ признао је да институције ЕУ имају ограничена средства притиска на Русију и да спољна политика „остаје у ингеренцији држава-чланица“.
Фото: Архива
- Државе ЕУ треба да сачувају јединство. У престоницама ЕУ се и одређује политика према Русији. Ми у ЕУ покушавамо да изградимо јединствену спољнополитичку линију, али, свидело се то нама или не, спољна политика остаје у ингеренцији држава-чланица. Ако не буде јединства, неће бити ни заједничке европске политике… Лидери држава ЕУ не треба да говоре једно у Бриселу, а затим, када се врате у своје престонице, да раде друго - рекао је Борељ.
Он се осврнуо и на захтеве посланика Европског парламента да се Русија искључи из међународног платног система „Свифт“ и да се обустави градња „Северног тока 2“.
- Свифт је међународна приватна организација и ту ЕУ нема компетенције… "Северни ток" је контроверзна тема. Европска комисија је већ саопштила да тај пројекат не доприноси диверзификацији енергетских извора ЕУ. Међутим, то је одговорност приватних компанија и ЕУ нема инструменте да доноси одлуке о судбини овог приватног пројекта - рекао је европски дипломата.
Он је навео да, „када и ако "Северни ток 2" проради, можемо затражити да он ради транспарентно и без дискриминација, са адекватним нивоом контроле“.
Борељ је констатовао да у односима са Русијом „предстоји дуг период конфронтације за коју треба да будемо спремни“.
„Русија је сигурна да је конфронтација са Европом и САД најједноставнији начин да се ојача легитимитет власти“, додао је дипломата.
Шеф европске дипломатије је приметио да су успеси руске власти у економији „врло скромни и да будућност такође није ружичаста“.
- Да, они имају војну снагу коју користе када сматрају потребним: у Сирији, Либији, на Кавказу. Али са тачке гледишта економије, Русија се може поредити са Италијом, и мало је испред Шпаније.
Раније је Европски парламент позвао да се, између осталог, заустави изградња „Северног тока 2“ и искључи Русија са платног система „Свифт“.
(Спутњик)
Препоручујемо
БОРЕЉ СЕ ПОЖАЛИО ЕВРОПСКОМ ПАРЛАМЕНТУ: "Пред нама су тешки тренуци са Русијом"
28. 04. 2021. у 16:54
МЕРКЕЛ О "СЕВЕРНОМ ТОКУ 2" Немачка је подржала изградњу - упркос ставу других земаља ЕУ
20. 04. 2021. у 11:56
РУСКА РУКА СПАСА: Путин послао Индији хитну хуманитарну помоћ у борби против ковида
28. 04. 2021. у 19:00
ШТА СПРЕМАЈУ БРИТАНЦИ НА БАЛКАНУ: Специјалац одржао састанак са војим лидерима Албаније, Црне Горе, БиХ, Македоније и Приштине
СПЕЦИЈАЛНИ изасланик Велике Британије за Западни Балкан Карен Пирс организовала је састанак са војним лидерима Албаније, Црне Горе, Северне Македоније, БиХ и самопроглашеног Косова, које је представљао заменик команданта КБС-а генерал-мајор Енвер Чикаћи.
13. 11. 2025. у 15:48
ЗЕЛЕНСКИ АЛАРМИРАО ЕВРОПУ: Русија ће покренути велику агресију на континент, позната и година
УКРАЈИНСКИ председник Володимир Зеленски тврди да Русија планира да покрене велику агресију на европском континенту 2029. или 2030. године, наводећи да на то указује повећана руска производња оружја.
13. 11. 2025. у 10:54
ПЕРСОНА НОН ГРАТА: "Тијана, шта ће Томпсон на твом концерту?"
"Па, никад се не зна..."
12. 11. 2025. у 11:04
Коментари (0)