СПРЕМАН ДА ОДУСТАНЕ ОД ПОЗИЦИЈЕ: Нетањаху понудио Бенету да буде премијер годину дана
ИЗРАЕЛСКИ премијер Бењамин Нетањаху поручио је данас да би био спреман да преда вођство на годину дана дугогодишњем десничарском ривалу Нафталију Бенету у последњем покушају да заједно формирају нову владу.
Фото: Танјуг/АП Пхото
Нетањаху, који је провео на власти последњих 12 година, најавио је такву понуду непосредно пред истек рока за формирање владе, а овај аранжман би био крајње необичан, јер Бенет, који је кратко био министар одбране у претходној влади, води малу странку Јамина, која има савмо седам места од 120 у парламенту, преноси Њујорк тајмс.
Израелски премијер изнео је такву понуду у посту на Фејсбуку мање од 36 сати пре истека рока за формирање нове владе, наводећи да је то његов одговор на Бенетов захтев који је он током преговора изнео.
Лидер странке Јамина је у свом иницијалном одговору негирао да је на тај начин условљавао преговоре и одбацио наводе Нетањахуа као политички спин.
На последњим изборима у марту, Ликуд који предводи израелски премијер освојио је појединачно највише места у парламенту, али ипак недовољно да и са свим коалиционим партнерима формира владу.
Њујорк тајмс наводи да би чак и уз подршку Бенета, Нетањаху морао да обезбеди још два гласа за 61, колико му је потребно за формирање већинске владе.
Ипак, подршка странке Бенета могла би бити кључна, а он је осим са блоком који предводи Нетањаху, преговарао и са опозиционим блоком који чине странке различитог спектра, а које уједињује намера да актуелном израелском премијеру не дозволе нови мандат.
Препоручујемо
ИСТРАГА ТРАГЕДИЈЕ У ИЗРАЕЛУ: Како је дошло до несреће, али и окупљања 100.000 верника
30. 04. 2021. у 23:10
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: "Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати"
ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп продужио је данас ванредно стање на националном нивоу у вези са Западним Балканом, у складу са Законом о међународним ванредним економским овлашћењима, објављено је данас на сајту Федералног регистра САД.
24. 06. 2026. у 17:38 >> 17:45
УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум
КОМУНИКАЦИОНА опрема за коју Украјина тврди да је помагала у подршци руским нападима дронова са територије Белорусије престала је да ради, рекао је председник Украјине Владимир Зеленски новинарима данас, неколико дана након што је издао ултиматум белоруском председнику Александру Лукашенку.
24. 06. 2026. у 18:41
УМРЛА ЈЕ У БОЛОВИМА, У 47. ГОДИНИ Њену смрт Милош никада неће прежалити: "Болест је брзо напредовала"
"БОЛЕСТ је брзо напредовала. За само седам година она је легла у кревет и била је непокретна до смрти."
25. 06. 2026. у 10:29
Коментари (0)