БАНКА ЕНГЛЕСКЕ ПРЕДВИЂА ВЕЛИКИ РАСТ: Британска еконија ће се снажније опоравити, очекују раст од 7,25% БДП у овој години
БАНКА Енглеске (БоЕ) је оценила данас да је економија Уједињеног Краљевства на путу да оствари снажнији економски опоравак него што је раније очекивала, захвајујући релативно брзој кампањи вакцинације против короне у земљи.
ЕПА
Британска централна банка је подигла прогнозу раста пете највеће светске економије за 2021. годину на 7,25 посто са нивоа од 5,0 процената колико је предвиђала у фебруару, али је истовремено смањила пројекцију раста бруто домаћег производа (БДП) за 2022. да првобитних 7,25 одсто на 5,75 посто, преноси Ројтерс.
Повећање пројектованог раста за 2021. темељи на чињеници да је пад БДП-а у првом кварталу од 1,5 одсто мањи од очекиваног, те да се корона ограничења економске активности полако укидају, а број случајева ковида-19 наставља да пада.
У саопштењу са седнице, БоЕ је најавила такође да ће успорити темпо куповине обвезница будући да је оштро повећала прогнозу привредног раста.
Како прецизира, у периоду од маја до августа ће куповати обвезница у износу од 3,4 милијарде фунти недељно у односу на досадашњих 4,4 милијарде фунти недељно.
-Планирани рок за завршетак програма куповине остао је непромењен. Ову оперативну одлуку не треба тумачити као промену става у вођењу монетарне политике- наводи БоЕ.
Банка Енглеске је задржала референтну каматну стопу на минимуму од 0,1 посто.
Одбор за монетарну политику БоЕ је такође већином гласова од осам према један, одлучио да задржи програм квантитативног ублажавања, односно откупа обвезница на непромењеном нивоу од 895 милијарди фунти (1,24 билиона долара).
Према процени центране банке, британска економија ће се вратити у четвртом кварталу 2021. на ниво пре пандемије.
Што се тиче инфлације, БоЕ очекује да ће се индекс потрошачких цена краткотрајно попети изнад циљаног нивоа од 2,0 посто пред крај ове године, али да ће се у средњем року спустити на око два процента.
Препоручујемо
ВУЧИЋ О НОВИМ ПРОГНОЗАМА СВЕТСКЕ БАНКЕ: Србија "јури" раст БДП-а у 2021. од 6,5 одсто
27. 04. 2021. у 13:47
ЕКСКЛУЗИВНО - УРАНИЈУМ И ТЕШКИ МЕТАЛИ ОТКРИВЕНИ У ТКИВУ ГЕНЕРАЛА ПАВКОВИЋА: Из италијанске лабораторије стигли резултати анализа (ФОТО)
У ТУМОРСКОМ ткиву генерала Небојше Павковића, које је 15. септембра послато на анализе у специјализовану лабораторију у Италији, пронађени су уранијум и тешки метали у екстремно високим концентрацијама!
29. 11. 2025. у 08:00
ОТАЦ ПАДАО У НЕСВЕСТ, ХИТНА ИНТЕРВЕНИСАЛА НЕКОЛИКО ПУТА Мучне сцене на сахрани Ане Радовић - Из породичне куће је испратили на вечни починак
ДАНАС је на Златиборском гробљу сахрањена Ана Радовић из Чајетине, која је погинула у тешкој сабраћајној несрећи на магистралном путу код Чачка.
28. 11. 2025. у 14:45
ЈОВАНИН НОВИ ДЕЧКО: Спортиста, бизнисмен, син југословенског рекордера (ФОТО)
ВОДИТЕЉКА Јована Јеремић већ неко време ужива у љубави са боксером Милошем Стојановићем Тигром, сином југословенског кикбоксера Гидре који је поставио светски рекордер.
04. 12. 2025. у 12:31
Коментари (1)