ДА СУТРА БУДУ НА ТРПЕЗИ: Василице са медом - Слатко пециво које се традиционално прави за Мали Божић
Василице су слатко пециво који се код нас служи на Мали Божић.
Foto: Shutterstock
Меси се мекано тесто, а када се василице испеку преливају се медом, а ми предлажемо да поспете и шећером. Василице могу бити и слане и слатке, а многе домаћице их припремају као и божићну чесницу према старом рецепту за домаћи хлеб.
Састојци:
- 800 г брашна
- 200 г масти
- 1 коцка квасца
- 1 кашичица соли
- 1 кашичица шећера
- 300 мл воде
- 2 кашичице меда
Припрема:
У млаку воду додајте измрвљени квасац и шећер и промешајте да се сви састојци лепо сједине. Оставите да се квасац активира неких 10 минута. У другој посуди сједините брашно, со и маст, па додајте активирани квасац и умесите глатко тесто. Поделите тесто на 8-10 једнаких делова и обликујте лоптице. Покријте крпом и оставите да одстоји још 20 минута.
Узмите једну лоптицу теста и танко развуците, па исеците траке. Остале лоптице мало спљоштите рукама, како бисте добили облике лепиња, па ставите траку од теста преко. Тепсију премажите уљем и поспите брашном, па ређајте василице. Покријте и оставите да нарасту још 10 минута.
Пеците у загрејаној рерни на 200 °C око 20 минута. Послужите василице преливене медом.
(stvarukusa)
Препоручујемо
ПОГАЧИЦЕ СА ЧВАРЦИМА: Нећете моћи да им одолите, а праве се никад лакше
23. 12. 2024. у 07:00Новости онлине
ДОМАЋЕ КИФЛИЦЕ СА ВИРШЛАМА: Доручак готов за час, а кифлице никад меканије
22. 12. 2024. у 07:00Новости онлине
РЕЦЕПТ ЗА ДОМАЋЕ ЛЕПИЊЕ СА СУСАМОМ: Направите их сами по овом рецепту
14. 12. 2024. у 07:00
ХРВАТИ "ВЕЛИКИ И ЈАКИ" ЖАЛЕ СЕ ЦЕНТРАЛИ НАТО ЗБОГ СРПСКИХ РАКЕТА: А не смета им војни савез Загреб-Тирана-Приштина
ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић рекао је данас, коментаришући то што Војска Србије располаже новом хиперсоничном квазибалистичком ракетом кинеске производње ЦМ-400, да ће "разговарати са партнерима у НАТО и упозорити их на такво наоружање".
12. 03. 2026. у 19:25
ХОРОР У ХРВАТСКОЈ: Сви се хватали за главу, Американац једва остао жив (ФОТО/ВИДЕО)
СТРАШНЕ сцене виђене су у комшилуку на кошаркашкој утакмици.
13. 03. 2026. у 19:25 >> 19:26
Мирослав 33 године живи под земљом, без струје и воде: Хуманитарац поделио причу која је расплакала многе (ВИДЕО)
ДЕКА Мирослав из села Дворска код Крупња већ 33 године живи у земуници без струје и воде, а његов вапај за помоћ дирнуо је хуманитарца Марка Николића.
14. 03. 2026. у 11:54
Коментари (0)