СКАЧЕ НА ГЛАВУ У ДЕВЕТОЈ ДЕЦЕНИЈИ: Иако се бака Јелица креће уз помоћ штапа, разбија све стереотипе о старима (ФОТО/ВИДЕО)
НИШЛИЈКА Јелица Каиш Филиповић већ је дубоко загазила у девету деценију живота, али њеном младалачком духу позавидео би сваки тинејџер.
Фото: Ј. Ћосин
Иако се због Паркинсонове болести слабо и нестабилно креће, а руке јој непрестано дрхте, то јој не представља проблем да плива и скаче на главу, али и да израђује права уметничка дела на платну, папиру, камену, да шије или "сурфује" интернетом... Каже да је вода њен терен, а када узме четкицу у руке, болест је заборави.
- Врло често деца ме терају да научим и њих. Објасним им да ја скачем од своје седме, осме године. Колико волим да скачем, толико волим да роним. Роњење је ужитак. Имам снимљен видео где ми читава плажа аплаудира. Цело лето проведем у Ргошту код Књажевца, тамо се купам, пливам, роним. Крећем се зими и уз помоћ два штапа, али лети када пливам, штапови готово да ми и не требају - прича Јелица.
Одлучила је времешна Нишлијка да тај тренд настави и током зиме, па смо је затекли на базену, док се припрема за први скок. Уз помоћ штапа, али и радника на базену "Чаир", корак по корак дошла је до воде, одложила штап и ускочила, како каже, у свој терен, на одушевљење присутних.
- Са неверицом ме гледају и искусни пливачи и спасиоци, а за мене је то када скочим у воду као да се опет родим. Људи обично не могу да верују, ни за године, ни како се не бојим. Неки сматрају да се правим важна, али зашто да се ја лишим нечега што волим, зато што неко мисли да тиме скрећем пажњу. Пливање ми помаже, после тога се много боље крећем - прича нам она.
РЕШИЛА ДА ЖИВИ ДО 90. ГОДИНЕ
ОТКРИВА нам да једва чека лето да поново оде у Ргоште. Размишља чак и о путу до Копенхагена код добре пријатељице. Истиче да има још толико планова, и да је одлучила да живи најмање до 90. године, а да ће за више од тога да размисли. Има, каже, још толико тога да уради и да јој њених 86 није било довољно ни за трећину планова, а сада није сигурна да би јој била довољна још два живота да их све оствари.
Јелица је по занимању здравствени радник и пензију је стекла у нишкој Војној болници. Пошто је посао рано напустила, са 50 година, јер се на послу убола на иглу и заразила хепатитисом Б, научила је да шије, али и да слика.
- Чак 64 дана провела сам у болници због хепатитиса. Пуних 10 година била сам позитивна на тај вирус. Због тога сам морала у превремену пензију. То ми је тешко пало, али сам одмах код куће кренула да шијем и завршила "Багатов" курс кројења и шивења. У 66. решила сам да се опробам у сликању. То је била моја велика страст, још у школи су препознали да сам талентована. Професор је позивао друге колеге на његов час да виде кад ја радим, саветовао ме је да упишем академију, али ми отац није дозволио. Тако сам решила да се опробам у старости - сећа се бака Јелица.
Иако јој се руке толико тресу да, како каже, не може ни кафу да принесе до стола, а да половину не проспе, када узме четкицу у руке, болест као да је поштеди. У њеном собичку настало је више од 90 слика. Многе су завршиле у Канади, Луксембургу, неке су отишле за Швајцарску, Македонију, има их и по читавој Србији.
- Сви се чуде, како могу са Паркинсом да сликам. А кад радим оне најситније детаље то чиним чачкалицом, да ми не мрдне рука. Током година, пробала сам да радим графику, па темперама, урадила сам неколико акварела, а сада искључиво акрил, то ми је најјефтиније и најлакше, ако погрешим, могу зачас да поправим. Сликам током ноћи и тада се осећа терпентин у мојој собици у којој и сликам и спавам, али и у читавом стану, а то мојој породици не би пријало. Друштво ми прави мачак Цезар, он надгледа све моје радове - кроз смех нам открива она.
Препоручујемо
МАКСИМУ (4) ЈЕ ПОТРЕБНА НАША ПОМОЋ: Рођен је као здрава беба, а сада се бори за живот
15. 03. 2023. у 19:36
ЗНАТЕ ЛИ КО ЈЕ БАБА МИЛКА? Краси један од нишких тргова и пркоси забораву (ФОТО)
01. 03. 2023. у 22:22
ВЕНЕЦУЕЛА ПОСЛЕ АГРЕСИЈЕ: Трамп шаље Мадура у логор Гвантанамо, прети му смрна казна; Родригес пркоси Трампу (ФОТО/ВИДЕО)
У ГЛАВНОМ граду Венецуеле, Каракасу, одјекнуле су експлозије, а град су у ниском лету надлетали авиони, јављају светски медији. Амерички председик Доналд Трамп објавио је да је председник Венецуеле Николас Мадуро ухваћен заједно са супругом и пребачен из земље.
03. 01. 2026. у 07:45 >> 21:46
РУСИ ЋЕ НАПАСТИ ЕУ МНОГО РАНИЈЕ: Велико упозорење из Украјине, позната година и главна мета
РУСИЈА је померила своје планове за директну агресију са 2030. на 2027. годину, а Европа је све гласнија о ризику од директног сукоба, у којем би се балтичке државе могле наћи под окупацијом.
20. 12. 2025. у 09:41
У ВЕНЕЦУЕЛИ 4.000 ХРВАТА : Страх, свуда тишина пуна тензије
У ВЕНЕЦУЕЛИ живи 4.000 особа хрватског порекла које после ноћашњег америчког напада на главни град Каракас, затворене у кућама, чекају даљи развој догађаја, рекла је у суботу Хини представница хрватске заједнице у тој јужноамеричкој земљи.
03. 01. 2026. у 18:47
Коментари (0)