ПОТРЕСНИ ИМЕНИК ХРАБРИХ СТРАДАЛНИКА: Јединствена књига књига Милорада Радојчића из Ваљева
Приљежним истраживањем, током више деценија, публициста Милорад Радојчић из Ваљева начинио је јединствен, потресни именик. Прикупио је имена 11.500 војника и цивила из града на Колубари и околине, жртава ратова с почетка прошлог века, које до сада нико, на једном месту, није сабрао.

Фото: Б. Пузовић
Књига “Да се не забораве-Ваљевци у ратовима 1912.-1918.-Поменик ратним жртвама”, коју су објавили овдашња Матична библиотека “Љубомир Ненадовић” и Међуопштински историјски архив, садржи и бројне друге податке – место рођења и смрти, брачно стање, имена деце, занимање, стручну спрему... За војнике, имена јединица у којима су били, болести које су прележали... Ту су и информације у Ваљеву, учешћу његових становника у ратовима.
- Бавећи се више од пола века завичајном историјом, уочио сам да се пише углавном о ратним успесима, победама, истакнутим војницима, а запоставља се негативна страна, жртве, материјална штета, мноштво проблема које велики сукоби носе – каже Милорад Радојчић. - Нарочито је тужна чињеница да нема никаквих спискова страдалника, као потомак погинулог ратника почео сам да размишљам шта бих могао да учиним, да се то исправи.
ДРУГИ ТОМ
- У плану је да други том ове књиге крајем године изађе из штампе и у њему ће бити побројане све жртве које нису пореклом из Ваљева и околине, веж су настрадали, или преминули на овом подручју – открива Радојчић. - Садржаваће и биографије носилаца Карађорђеве звезде, највишег ратног признања и Албанске споменице, те људи који су били ратници, али су се потом, у мирнодопским условима, афирмисали у одређеним областима, као и попис и опис спомен-обележја подигнутих страдалницима у част.
У Историјском архиву пронашао је, вели, богату грађу некадашњег Инвалидског фонда Ваљева, с подацима о људима чије су породице, да би добиле инвалиднине, биле дужне да доставе изводе из матичних књига рођених и венчаних, потврде о имовном стању, податке војних органа да је страдао. Уз то, разговарао је са потомцима погинулих и преминулих, познаваоцима прилика у ваљевском крају у то време, обилазио сеоска гробља, крајпуташе...
ДРАГУЉ
- Милорад Радојчић је дужну пажњу посветио сваком ко је страдао у то доба ужаса и патње, без обзира на узраст и пол – истиче у рецензији историчар Мр Милоје Ж. Николић. - Због драгоцених чињеница које доноси, ова књига представља драгуљ међу нашом меморијалном литературом која је посвећена жртвама ослободилачких ратова Србије са почетка двадесетог столећа.- Надгробни споменици, зубом времена, али и људског немара, полако нестају – каже Радојчић. - Сигуран сам да ће ова књига да постане и остане трајни споменик храбрим прецима.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (0)