НАУКОМ И ТЕХНОЛОГИЈАМА ДО ПОЧИНИЛАЦА: Србија добила експерте за сузбијање злочина над животињама

Љиљана Прерадовић

29. 04. 2023. у 17:56

САВРШЕН злочин не постоји, па ни у природи. У борби да се што брже и ефикасније дође до тровача животиња и криволоваца и буду изведени пред лице правде, помоћи ће и експерти за сузбијање злочина над животињама.

НАУКОМ И ТЕХНОЛОГИЈАМА ДО ПОЧИНИЛАЦА: Србија добила експерте за сузбијање злочина над животињама

ФОТО: Antonio Atienza Fuerte

А Србија је недавно добила осам ових ускоспецијализованих стручњака. Они су сертификате за то, са још 36 колега из света, добили на Академији за сузбијање злочина над животињама (Wildlife Crime Academy) одржаној у шпанском граду Малага.

У групи ових експерата су представници из Друштва за заштиту и проучавање птица Србије, Покрајинског завода за заштиту природе Србије, Научног института за ветеринарство "Нови Сад", Првог основног јавног тужилаштва у Београду и са Катедре за патологију Факултета ветеринарске медицине у Београду.

Криминалистичко профилисање

У ТЕОРИЈСКОМ делу обуке, осморица наших експерата, проучавали су форензичку психологију, анализу злочина и криминалистичко профилисање. Учили су о методологији бихејвиоралне анализе доказа и како информације могу спречити злочине и помоћи у истрази, нарочито када је реч о организованом криминалу и интернационалним мрежама које се баве илегалном трговином и тровањем дивљих врста.

Никола Стојнић, из Покрајинског завода за заштиту природе, прошавши и трећи, најнапреднији ниво, објашњавајући шта то значи за криминал над животињама, каже да ће сада стручније и са већим знањем користити бројне методе на откривању и сузбијању оваквих злочина.

- Највећи проблем је што се злочини над животињама дешавају на скровитим местима, и зато су две ствари најважније, што хитније уклонити отров и отровану животињу, али и сензибилисање јавности да пријаве сваки случај - објашњава Стојнић. - Много је важно што пре обавестити полицију, Покрајински завод за заштиту природе, Институт за заштиту животне средине и ветеринарску инспекцију како би се трагови што пре пронашли.

Фото Антонио Атиенза Фуерте

Tekst potpisa

Када се на терену, како даље објашњава наш саговорник, пронађе угинула животиња, од њеног положаја и укочености и прегледа терена може се утврдити да ли је реч о злочину или је евентуално страдала од струјног удара, или је пак дошло до природног угинућа. Процена старости леша се одређује на основу инсеката који се ту налазе.

Сертификовани експерти ће, према речима Давора Марковића из Друштва за заштиту и проучавање птица Србије, такође специјалисте за сузбијање злочина над дивљим животињама, радити и профилисање оних који су починили злочин над животињама или криволов.

- Проблеми са којима се у Србији суочавамо су врло комплексни и захтевају не само познавање важећих националних и међународних прописа, већ и криминални ум, мотиве, средства и технике којима се преступници служе и захтевају највиши ниво знања од представника цивилног друштва, полиције, патолога, форензичара, надлежних министарстава, па све до јавних тужилаца и судија - објашњава Марковић. - Код нас је тровање животиња алармантно и од, на пример, стотину случајева, тек двадесетак буде решено, а мало тога добије судски епилог.

Поучан пример из Андалузије

КОМБИНУЈУЋИ истраживање места злочина, форензичке науке и правосудне процесе, како је истакао Ињиго Фахардо, начелник департмана за заштићене врсте Покрајинске владе Андалузије и један од професора Академије за сузбијање злочина над животињама, за 15 година постигли су пад од 80 одсто у илегалном тровању дивљих животиња у Андалузији.

- Са правим процедурама, упорношћу и сарадњом у потпуности смо сигурни да наши полазници могу направити сличне резултате и у својим државама - казао је Фахардо. 

Наши експерти су научили и како се на основу кесе са отпадом, анализом њеног садржаја могу прикупити информације. Методе профилисања починилаца које примењују све полиције, користиће се и за злочине над животињама.

- И сами смо били изненађени шта се све из смећа може сазнати - каже Марковић, додајући да се форензичким методама са опушака или коришћених штапића за уши долази до биолошких трагова, а остацима хране о начину исхране и други битни подаци. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕВРОПА РАЗМАТРА СЛАЊЕ 100.000 ВОЈНИКА У УКРАЈИНУ: Трамп одбио предлог - познато из којих земаља би их било највише

ЕВРОПА РАЗМАТРА СЛАЊЕ 100.000 ВОЈНИКА У УКРАЈИНУ: Трамп одбио предлог - познато из којих земаља би их било највише

ЕВРОПСКЕ нације разматрају слање војних снага у Украјину у случају прекида ватре или постизања мировног споразума, потврдили су Ројтерсу званичници и дипломате. Разлог је једноставан - новоизабрани амерички председник Доналд Трамп јасно је ставио до знања да неће слати америчке војнике у ту земљу како би гарантовали безбедност, потврдили су Ројтерсу званичници и дипломате.

18. 12. 2024. у 17:42

УТИЦАЈ ОРЕШНИКА НА ЛОНДОН: Руски амбасадор – Натерани су да заузму уравнотеженији став

УТИЦАЈ ОРЕШНИКА НА ЛОНДОН: Руски амбасадор – Натерани су да заузму уравнотеженији став

ЛАНСИРАЊЕ руске балистичке ракете средњег домета „орешник“ на територију Украјине натерало је Лондон да заузме уравнотеженији став по питању извођења напада оружјем дугог домета у дубину руске територије, изјавио је амбасадор Русије у Великој Британији Андреј Келин.

18. 12. 2024. у 17:25

Коментари (0)

НАДАЛ ОТКРИО ШОКАНТНУ ВЕСТ: Шпанац болује од неизлечиве болести, а његове речи расплакаће вас