ПАНДЕ ЗА ТУРИСТЕ НИ НЕ МАРЕ: "Новости" на лицу места у Дујингјан долини (ФОТО)

Ђорђе Самојиловић

01. 08. 2023. у 16:58

КИНЕСКА провинција Сичуан, смештена у централном делу најмногољудније државе света, позната је нарочито међу љубитељима гастрономије. Љута храна, некада и до граница јестивости, никога не оставља равнодушним... Нису, међутим, само зачињене ђаконије заштитни знак Сичуана. Ту су и панде које нарочито у већим градовима као што су Ченгду и Ибин можете срести на сваком кораку.

ПАНДЕ ЗА ТУРИСТЕ НИ НЕ МАРЕ: Новости на лицу места у Дујингјан долини (ФОТО)

Фото Ђ. Самоиловић

Да ли су то камене скулптуре црно-белих медведа, или магнети и штапићи са њиховим ликом у сувенирницама, тек ове симпатичне животиње, неозабилазни су део културе овог дела Кине. Пре свега због Дујингјан долине панда која је смештена на око сат вожње од Ченгдуа највећег града провинције.

Ту је, 1953. године откривена једна панда, очито у свом природном станишту. Много година касније, маја 2010. кренуло се са његовим уређењем и званично је отворено у априлу 2015. Површине је 51 хектар, окружено, шумом бамбуса као и предивним питорсекним пределима које употпуњују доживљај.

На простору Дујингјан долине, саграђен је и прихватни центар за панде, као и болница за оне панде из дивљине који су болесне или повређене. Неизоставно, ту је и део у којем се панде размножавају.

За посетиоце је направљена велика шетачка стаза у шуми бамбуса где су смештени кавези са великим пандама којих има 12, док се на једном крају читавог комплекса налази предео са ретким и атрактивним црвеним пандама (има их око 25) које су атракција за многобројне туристе који долазе само са једном намером: да виде ове популарне животиње.

Током посете популарној долини панди, наруку нам је ишло и прохладно време будући да панде не подносе врућину и влагу. Црно-бели пријатељи су били готово незаинтересовани за посетиоце и нису обраћали много пажње на мноштво народа који је наслоњен на заштитну ограду покушавао да овековечи сусрет са овим ретким животињама. Са инфо-табли покрај сваког кавеза, сазнали смо, на пример, да је једној од панда крај које смо прошли, име Ји Шао, да је шармантно неспретна, да се креће споро. Медвед По је, пак, рођен у Шпанији и живи са близанцем А Баом у кавезу. За њега тврде да је понекад летаргичан, али и да је с времена на време шаљивџија. Од брата близанца, разликује га дужи нос и облије лице.

Како су нам водичи објаснили, један уобичајен дан панде подразуме 12 сати спавања, потом током остатка дана спорадичне оброке углавном од бамбусовог лишћа које им мало-мало запослени доносе. Остатак времена између грицкања бамбуса, проводе "смотано" се успињући по дрвећу и дрвеним инсталацијама и тако додатно анимирају туристе којих сваке године буде између милион и два.

Свака панда, такође, има своје мини-језеро где у зависности од спољашње температуре може да дође да се расхлади. Или, ако јој је баш досадно, да се ваља у блату, па потом у води прљајући тако бели део крзна...

Капе, ранчеви, магнети...

КАД заврше са разгледањем панда и уживањем и смејањем њиховим потезима, туристи обично купују различите сувенире: капе, качкете, торбице, ранчеве... Све у облику панде и по приступачним ценама. Ранчеви коштају између 1.500 и 2.500 динара, док су капе и качкети око 1.000. Нешто јефтинији су привесци и магнети, као и школски прибор.

Наводњавање пре 2.250 година

У БЛИЗИНИ Дујингјан долине панда, налази се и историјски комплекс са палатама и мостом на месту где је око 256. године пре Христа изграђен најстарији систем за наводњавање на свету на обалама реке Мин. Принципе Дујингјан иригационог система, Кинези и дан-данас употребљавају и користе снагу реке да водом снабдевају готово 700.000 хектаре пољопривредних површина, све захваљујући систему изграђеном пре око 2.250 година.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба Ер Србији, а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.

14. 01. 2025. у 11:38

Коментари (0)

УХАПШЕН САЛАС: Фудбалер завршио иза решетака