УЧИО И ДЕЦУ И КАЛЕМАРЕ: Како је Војислав Катунац из Селишта извео пољопривредну револуцију у трстеничком крају

С. Бабовић

07. 08. 2023. у 17:45

ВОЈИСЛАВ Катунац (1872-1965) из Селишта код Трстеника био је угледни начелник Министарства финансија.

УЧИО И ДЕЦУ И КАЛЕМАРЕ: Како је Војислав Катунац из Селишта извео пољопривредну револуцију у трстеничком крају

Foto: Biblioteka Jefimija,S.Babović

Пре него што ће постати истакнути чиновник Владе, Воја Катунац, учитељ по струци, био је први пољопривредник који је донео праве француске сорте садница и тиме помогао да његов родни крај и данас важи за незваничну престоницу калемарства у Србији.

- Катунац се школовао у Беликој Дренови, а Учитељску школу завршио је 1890. у Београду - описује Иван Величковић, библиотекар завичајног одељења трстеничке библиотеке. - Службовао је у крајинском селу Чубри, у Пољни, Медвеђи и Дворишту код Деспотовца.

До 1906. године описмењавао је децу у Великој Дренови.

Воћним и виноградарским калемарством бавио се још док је био учитељ. Осим што је први донео саднице из Француске, био је један од оснивача Калемарске задруге. И као што је подучавао ђаке сабирању и ћирилици, тако је и обучавао мештане калемарству - несебично.

Foto: Biblioteka Jefimija,S.Babović

- Произвођачи су га прихватили са одушевљењем и са пуно ентузијазма - наводи даље Величковић. - И данас је овај трстенички крај познат по врхунском калемарству.

Катунац се није зауставио само на педагогији и пољопривреди. Изучава Вишу финансијску школу 1911. године и запошљавања се у Пореском одељењу Министарства финансија Краљевине Србије. Већ је у Великом рату био главни чувар државне благајне, а од 1924. године на више високих функција у Пореској дирекцији. У пензију одлази 1928. и стиче две виле у центру Врњачке Бање. Вила "Катунац" имала је 42 собе.

Foto: Biblioteka Jefimija,S.Babović

Између два светска рата, иако пензионер, помаже да се Врњачка Бања прослави као лечилиште и туристички центар, а до смрти је помагао здравствену, земљорадничку и опанчарску задругу у Великој Дренови. Имао је петоро деце.

Foto: Biblioteka Jefimija,S.Babović

Иако су Трстеничани радо проводили одморе у оближњој Врњачкој Бањи, родни крај Катунца више ће памтити његове заслуге у развоју калемарства. Историју калемарства и виноградарства истраживале су и научнице из Трстеника, историчарка Јелена Вукчевић и туризмолог Јелена Стојковић. Престоница калемарства било је Катунчево село - Селиште али и суседна Велика Дренова. Занат се брзо ширио и на Медвеђу, Рујишник, Страгаре, Мијајловац.

Брат Степин писар

РОЂЕНИ брат Војислава Светозар Зола Катунац, био је писар у дреновачким задружним установама, а у ослободилачким ратовима Србије писар у Штабу Друге армије и то код војводе Степе Степановића. Оставио је "Ратни дневник" у рукопису о кретању Коњичког дивизиона Тимочке дивизије другог позива за период од 22. септембра 1915. до 16. јануара 1916. године.

- Произвођачи су 1920. године производили 50.000, а 1927. године - 3,4 милиона калемова - износи туризмолог Јелена Стојковић. - У самој вароши се продавало и до 50 вагона свежег грожђа и 120 вагона вина. Педесетих година 20. века се калемило пет-шест милиона садница винове лозе годишње, од чега су више од половине били калемови прве класе.
Рекордни приноси наставили су и се и после Другог светског рата, заједно са оснивањем задруга, чије је темеље постављао и Војислав Катунац. Просечна производња лозних калемова у трстеничкој крају данас је значајно мања, али упркос сталној борби против градоносних падавина и поплава, народ и даље сади калемовце: годишње око 15 милиона комада само лозних калемова.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЕЛИКА ПОБЕДА РУСА У ЧАСОВОМ ЈАРУ: Избачени су, у току чишћење стамбених зграда

ВЕЛИКА ПОБЕДА РУСА У ЧАСОВОМ ЈАРУ: "Избачени су, у току чишћење стамбених зграда"

ОРУЖАНЕ снаге Руске Федерације избациле су украјинске трупе са територије фабрике ватросталних материјала у Часовом Јару, а непријатељ је потиснут у приватни сектор. У току је чишћење стамбених зграда у граду, изјавио је саветник председника ДНР-а Игор Кимаковски.

14. 01. 2025. у 10:56

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба Ер Србији, а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКА има битно више авиопутника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.

14. 01. 2025. у 11:38

Коментари (0)

ВАТРА ЈЕ НА САМО ДВА БЛОКА ОД НАС: Нина Сеничар са породицом хитно евакуисана из свог дома у Лос Анђелесу