ОВО ЈЕ БИО НАЈПОЗНАТИЈИ БЕЧКИ ШПИЈУН : Прерушио се у монаха, узео лажно име, па снимао Крушевац (ФОТО)

С.БАБОВИЋ

08. 08. 2023. у 16:03

ПАВЛЕ Јосиф Митесер (1757-1833) био је један од највећих шпијуна аустријске војске. Иако је кључну улогу кроз операције у Земуну, одиграо у обавештајном рату између две велике империје, Аустрије и Турске, 1784.године био је активан и у Крушевцу. Каснији историјски изворе представљали су га као „путописца“ демаркирајући његов стварни идентитет уходе.

ОВО ЈЕ БИО НАЈПОЗНАТИЈИ БЕЧКИ ШПИЈУН : Прерушио се у монаха, узео лажно име, па снимао Крушевац (ФОТО)

Foto:FB U vremenu starog Kruševca

Инфилтрирао се у свештеничку заједницу тако што се преообукао у манастирског слугу и под измишљеним именом Михаило Ковачевић пропутовао Шумадију и део Централне Србије, са раваничким монасима.

Његов циљ је био да изради војно-географске карте, детектује стратешке положаје на терену, али и да попише припаднике српске заједнице, који су потенцијално могли да помогну земунским трговцима у неком будућем устанку. Основни задатак праћења турских гарнизона у поробљеној Србији добрим делом је проширио.

Чињеница да је за маску одабрао монашко одело указује колико је добро познавао српски менталитет, будући да је народ овдашњи одувек био познат као "верујући", који радо прима свештенике у кућу.

- Његово дело је касније и издато на немачком језику као „Опис Средње Србије“, са поглављима „Од Крагујевца до Јагодине“, „Од Ћуприје до Крушевца“ и „Од Крушевца до Чачка“- наводи Слободан Симоновић, библиотекар који је Митесера уврстио у Енциклопедије Крушевца. - Описује Обреж, Белу Цркву односно Варварин, Бошњане, Шанац, Крушевац, Рибник, Мачковац, Трстеник.

Нешто детаљнији описи Крушевца преноси др Душан Пантелић у књизи „Војно географски описи Србије пред Кочину Крајину од 1783. до 1784.“.

- Земљиште према Морави је под ливадама и њивама са кукурузом, које Морава плави сваке године - наводи Павле Јосиф Митесер у својим поверљивим извештајима. - Вароши је било 270 кућа, од који 120 хришћанских и 150 турских. Постојале су две цркве. Једна од њих била је добро изграђена, а друга је врло велика обаљена црква, виши дворски храм кнеза Лазара. У средини места су зидине још седам кућа. Све куће су дрвене. Највећи број турских кућа саграђене су на спрат. Постоје три хана, пет кафана и четири пекаре.

Како наводи даље бечки оперативац, путеви који воде из Крушевца прилично су широки и могу се користити за сувог времена. Багдалу издваја као узвишење, које је због стратешког положаја идеално за осматрање. У анализама мапира терен, описује објекте и саобраћајну повезаност локација. Описујући људе, фокусира се на њихову верску припадност.

Митесерови извештаји посебно су били похваљени у Аустрији, где је наставио да напредује у служби. Пленио је пошту, пресретао писма и развијао сопствену шпијунску мрежу.

Испраћен је у пензију са свим могућим почастима. Завршио је под велом мистерије, као што је и био његов рад за живота. Тело аустријског шпијуна нађено је у Дунаву недалеко код Беча. Претпостављало се да му је вероватно услед инфаркта, упао у реку и удавио се. Званично.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЕЛИКА ПОБЕДА РУСА У ЧАСОВОМ ЈАРУ: Избачени су, у току чишћење стамбених зграда

ВЕЛИКА ПОБЕДА РУСА У ЧАСОВОМ ЈАРУ: "Избачени су, у току чишћење стамбених зграда"

ОРУЖАНЕ снаге Руске Федерације избациле су украјинске трупе са територије фабрике ватросталних материјала у Часовом Јару, а непријатељ је потиснут у приватни сектор. У току је чишћење стамбених зграда у граду, изјавио је саветник председника ДНР-а Игор Кимаковски.

14. 01. 2025. у 10:56

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба Ер Србији, а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКА има битно више авиопутника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.

14. 01. 2025. у 11:38

Коментари (0)

АЕРОДРОМИ БУДУЋНОСТИ: Како одрживе праксе обликују ваздухопловство