ДАНАС 110 ГОДИНА ОД ЧУВЕНЕ ПРОКЛАМАЦИЈЕ КРАЉА ПЕТРА: Вратио Србији земље које су под Турцима биле више од 450 година
НЕДЕЉА, септембар 7, година 1913. После вишевековног турског ропства Стара Србија и Вардарска Македонија, после Косова годину раније, враћени су под окриље Србије. Пре равно 110 година, баш на овај датум, краљ Петар Први Карађорђевић објавио је Прокламацију о присаједињену ослобођених области Краљевини Србији, чиме су ови крајеви враћени својој матици, први пут после 15. века.
Чика Пера, како га је народ од милоште звао, учинио је то у Рибарској бањи код Крушевца. Прокламацију, која је објављена у "Српским новинама", писао је и потписао у соби број 38 виле, симболично назване "Србија". Круцијалан државни документ састоји се из обраћања краља целом народу и обраћања ослобођеном народу. Био је то дан када је слобода засијала после више од четири и по века.
ВЕШТ, ДИПЛОМАТСКИ ЈЕЗИК
ПРОКЛАМАЦИЈА је писана вештим, дипломатским језиком. Иако из њега провејава понос због извојеване слободе, једнако се подвлаче и уређена питања заштите људских права различитих националности на Косову, у најбољем духу европске демократије и, неретко, њој упркос.
Поданицима из матице поручио је да је отаџбина много пространија и веома моћнија захваљујући несаломљивом јунаштву свих учесника у минулим ратовима, а да народу који је био "многовековни грудобран од нападача", нови задаци у миру тек предстоје.
- Народ чија је војска за неколико недеља стигла са Јавора, Мердара и Ристовца до Јадрана, Солуна и Марице моћи ће и на пољу мирнога рада убрзо показати да је дорастао својим великим културним задацима - записао је краљ Петар Први. - Он ће својим радом и животом посведочити да је достојан висине на коју га је ратна срећа изнела. Ја се сада више него икад поносим што сам и син и краљ такоме народу, и молим Свемогућега да му никад не ускрати своју милост и заштиту.
Посебну радост због поновног уједињења под истом заставом и границама које су одређене мировним документрима и споразумима са краљевинама Бугарске, Грчке, Црне Горе, као и "Арбанијом" и БиХ, краљ је исказао у обраћању ослобођеном, "моме драгом народу", са којим је, како подвлачи, "опет у једном братском колу, као што су то били прадедови".
- Све старање моје биће, као што сам рекао у том прогласу, управљено да сви ви, без разлике вере и порекла, будете у сваком погледу задовољни, просвећени и закриљени правдом и безбедношћу које ће вам ујемчити владавина слободне Србије. Сви ћете бити пред законима и пред властима једнаки. Вера свачија, имање и личност биће поштовани као светиња. Моја ће влада без прекида радити на просветном, привредном и сваком другом пољу нашега напретка - записао је краљ.
Историчар Коста Ракић причао је "Новостима" да је доношење прокламације била свечаност и за државу и за Рибарску бању, која је имала срећу да угошћава великог краља.
- Присаједињење је било трновито колико и пут до њега - казао је Ракић.
Он је такође говорио да је тренутак враћања Косова био пресудан и с психолошког аспекта:
- Лондонским миром на Балкану, 30. маја 1913, коначно је Османска империја истиснута из Европе, а њена европска територија подељена је балканским савезницима.
ОПЕТ У ЈЕДНОМ, БРАТСКОМ КОЛУ
ЗАХВАЉУЈУЋИ јунаштву моје храбре војске сад смо опет у једном братском колу, као што су били и наши прадедови пре него што нас је једне од других раставила историјска судба. Сад нас више никаква сила не може раздвојити нити вас из српске заједнице истргнути - објавио је краљ Петар Први "своме драгом народу ослобођених и присаједињених области" у Прокламацији.
У Рибарској бањи данас су осим виле и аутентичне Чика Перине собе, и више сачуваних разгледница са репринтом старих фотографија из времена када је краљ посећивао лечилиште. Као што је познато, због болести био је и пацијент ове бање, где су изграђене и специјалне степенице ниског газа, како би краљ лакше могао да савлада успон.
- Краљ Петар је боловао од тепкореуматизма са којим је прешао и ледену Албанију 1915. године, а у бању је долазио нарочито пред сам Први светски рат - истраживао је Адам Стошић, хроничар Крушевца.
А Милутин Р. Југовић у публикацији о лечилишту пише:
- Највернији владар, посетилац и пацијент у Рибаској бањи био је краљ Петра Први. Он је сваке сезоне од 1904. године, осим за време окупације у Првом светском рату, па све до смрти 1921, у овој бањи тражио и налазио лека свом реуматизму.
У Рибарској бањи данас, међу Србима највољенији краљ, има и споменик у парку. Исклесан је у мозаику посвећеном лози Карађорђевића баш на месту где је потписана Прокламација.
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
"ИЗБОМБАРДОВАЛИ СМО СРБЕ САМО ТАКО": Певач служио на КиМ 1999. - јавност у неверици због његове изјаве (ВИДЕО)
ПЕВАЧ Џејмс Блант, који се прославио дебитантским албумом "Back to Bedlam", служио је у Кфору 1999. године, за време и непосредно након бомбардовања.
27. 01. 2025. у 12:07
Коментари (1)