ПРВИ СРПСКИ УСТАВ НАПИСАО ЈЕ СВЕТИ САВА И ОЗВАНИЧЕН ЈЕ 1219. У НИКЕЈИ: Уз самосталну цркву родила се и правна држава

Борис Субашић

16. 09. 2023. у 12:37

Законоправило је делимично била збирка црквених прописа какви су ромејском царству називани Номоканон, а разликовало по томе што је Сава својим закоником обухватио и норме грађанског права

ПРВИ СРПСКИ УСТАВ НАПИСАО ЈЕ СВЕТИ САВА И ОЗВАНИЧЕН ЈЕ 1219. У НИКЕЈИ: Уз самосталну цркву родила се и правна држава

vikipedija

ПРЕ равно 804 године, септембра 1219, Свети Сава је у Никеји рукоположен за првог архиепископа српског. То је опште познато, али наша јавност ни данас није свесна да је тим чином озваничен први српски устав - Законоправило. Оно је делимично била збирка црквених прописа какви су ромејском царству називани Номоканон, а разликовала се јер Сава својим закоником обухватио и норме грађанског права.

- Сава Немањић је годинама сакупљао и преводио грчке законе да би сачинио овај зборник, без кога се једноставно није могло замислити будуће управљање Српском црквом, чије је осамостаљивање Сава стрпљиво планирао и очекивао. Номоканон је настао као претеча и симбол аутокефалности, али истовремено, и њен чувар и правни утемељитељ. Имати аутокефалност цркве без номоканона, у данашње време изгледало би као имати државу без устава. Посебан значај овог зборника је у томе што је он садржао и бројне грађанско-правне норме којима су се уређивали и односи у држави. Претпоставља се да је Сава у Никеју 1219. године донео скоро готов текст, који му је послужио као један од адута за стицање аутокефалности - нагласио је правник Петар Зорић у изузетном истраживању "Законоправило Светога Саве и правни транспланти".

Фото Б. Субашић

Репортер Новости у никејској цркви Свете Софије где су поссвећени Сава и његово Законоправило

Он је утврдио да је Сава пратећи Немањину идеју стварања самосталне државе и цркве, већ у типицима независних српских "царских манастира" Хиландара и Студенице правио темеље Законоправила на основу кога је у Никеји добијена аутокефалност и које је постало узор словенским православним народима.

- Законоправило Светог Саве током 13. стољећа све словенске православне цркве поставиле су у темеље свог друштвеног устројства, живота и дјелатности, најприје Бугарска црква 1262, а потом је преко Бугарске светосавски номоканон доспио у Русију гдје је на Владимирском сабору 1274. године био усвојен као званични канонски зборник Руске Цркве. У Русији је Номоканон добио назив Кормчаја књига јер је од почетака хришћанства Црква изједначавана са бродом (рус.корабљ) којим се управља кормилом односно којим управља крмар и који плови ка спасењу - наводи се у предговору првог комплетног превода Законоправила који је објавила Митрополија дабробосанска и манастир Добрунска ријека.

vikipedija

Фреска Светог Саве у Милешеви

Одбор за превод Законоправилла направила је и САНУ још 1951. затим је тај посао прослеђен Историјском институту, који је осамдесетих објавио прву половину књиге, а друга због дугог парничења још није одштампана. То илуструје однос према првом српском уставу, којим је Сава у средњем веку створио ефикасну правну државу са просветним системом!

- Догодило се да је Савино највеће дело остало готово заборављено, сем, у ретким круговима научних посленика који су се предано и истрајно бавили његовом законодавном делатношћу - нагласио је Зорић.

vikipedija

Страница Законоправила

Он сматра да је Сава започео превођење ромејских прописа и писање српског Законоправила бар 15 година пре него што је Српска црква добила аутокефалност, чекајући прави тренутак за њено остварење, јер у средњем веку то није био само верски чин, већ врхунски политички догађај. У време "симфоније државе и цркве" проглашење самосталности српске архиепископије са седиштем у Жичи значило и формално признање српске државе, народа и језика у "православној васељени".

ПРЕПИСИ

САВИН протограф "архиепископских књига" чувао се у Жичи вероватно до 1253. када су Бугари са Куманима похарали тадашњи центар наше духовности и државности, каже Петар Зорић:

- Како ниједан од ових рукописа није сачуван, о Савином делу сазнајемо из касније насталих преписа који својим садржајем указују да имају заједничко порекло са основним текстом Савиног Законоправила.

СВАКОЈ ЕПИСКОПИЈИ ПО ПРИМЕРАК

ПО мишљењу правника Сава је у манастирским скрипторијумима и пре проглашња у Никеји наручио преписе Законоправила за сваку од нових српских епископија да би оне одмах могле да обављају своју духовну делатност.

- Именујући епископе, Сава је међу својим ученицима бирао само "часне мужеве који могу управљати људе по божаственом закону и по предању светих апостола", а онда им предаовао законске књиге, међу којима на првом месту, Номоканон - указује Зорић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.

17. 01. 2025. у 15:55

Коментари (0)

ТЕЖАК ЗАДАТАК: Ево кад Миомир Кецмановић игра меч против Рунеа