МОРСКИМ АЛГАМА ПРОТИВ МЕТАНА: Изум српских стручњака може да помогне у решавању еколошких проблема

Д. Матовић

25. 11. 2023. у 17:35

ЧАК петина метана у атмосфери, гаса са снажним ефектом стаклене баште (20 пута јачим од угљен-диоксида), како тврде еколози, долази са фарми говеда.

МОРСКИМ АЛГАМА ПРОТИВ МЕТАНА: Изум српских стручњака може да помогне у решавању еколошких проблема

ПКБ-фарма

Због тога се у Европи, а и широм света, радикално уништава сточни фонд. Решење за овај проблем пронашао је тим стручњака које је окупио Жељко Пантић. Они су направили екстракт од браон морских алги, који не само да смањује производњу метана, већ повећава имунитет крава и квалитет млека.

- Позвала нас је др Данијела Кировски, професор Ветеринарског факултета - каже Пантић. - Она руководи пројектом за утврђивање емисије метана од крава. У конкуренцији са још два производа, наш изум је имао најбоље резултате. Екстракт смањује између 41 и 46 одсто емисије метана, што је тренутно најбољи резултат на глобалном нивоу, а остали параметри код крава су остали исти или су се поправили. Повећана је и производња млека.

Foto: I. Marinković

 

Пантић каже да иза овог пројекта стоји искључиво српска памет. У пројекту "Смањење емисије метана нутритивном модулацијом метаболизма", којим руководи професорка Кировски, а учествује 17 научника, наводи се да је употребом неких, можда неочекиваних, нутритивних додатака, као што су браон морске алге, бели лук или танини могуће модулирати метаболизам и смањити емисију метана, али да се не угрози производња млека, и све без угрожавања здравља животиња.

- Мерење метана који емитују краве уопште није једноставан подухват - прича Пантић. - Један од најчешће примењиваних начина је помоћу респирационих комора, у којима се сакупља издахнути ваздух од животња. Главни недостатак ове методе је што животиње треба да су навикнуте на боравак у коморама, ограничено је кретање, и неопходна значајна радна снага. Такође, услед стварања вештачког окружења може доћи до промена у конзумирању хране, што опет утиче на продукцију гасова. Ипак, пошто се овом методом директно и прецизно мери емисија метана животње, она се сматра "златним стандардом". Али постоје и друге опције, а најсавременија је примена ласерског детектора метана. Управо овај метод примењивала је група истраживача Ветеринарског факултета у оквиру пројекта.

Траже и лек за "цветање језера"

ИМАМО још неколико интересантних пројеката, као што су решавање микро и нано пластике у води и сузбијање пепелишта и јаловишта у рудницима - каже Пантић. - Покушавамо, такође, да пронађемо решење за "цветање језера", које изазивају цијанотоксичне бактерије.

Наш саговорник наглашава и да је немерљив значај развоја млечне производње.

- Битно је да се не уништи говедарство, јер, према истраживању, једна крава за собом повлачи пет до десет радних места, од узгоја до млекаре. Имамо потенцијал да унапређујемо овај и сличне производе, који ће бити у циљу добробити животне средине и животиња. Краве су невероватно вредне животиње, које у глобалном ланцу исхране претварају људима нејестиве састојке, сточну храну у храну високе нутритивне вредности - каже наш саговорник.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КАКО ЈЕ РУСКА РАКЕТА ПРЕВАРИЛА НАТО У УКРАЈИНИ? Мистериозно нестајала са радара, генерал Попов открио о чему је реч

КАКО ЈЕ РУСКА РАКЕТА "ПРЕВАРИЛА" НАТО У УКРАЈИНИ? Мистериозно нестајала са радара, генерал Попов открио о чему је реч

РУСКА ракета која је мистериозно нестајала са НАТО радара током овонедељног напада на Кијев је „модернизованa ракетa Х-101“, открива за Спутњик заслужни војни пилот, генерал-мајор руске армије Владимир Попов. Према његовим речима, ракета jе преварила НАТО јер може привремено да нестане са радара.

15. 11. 2024. у 23:36

Коментари (0)

НИКОЛА ДРИНЧИЋ, ТВОРАЦ ЧУДА У НИШУ, ЗА НОВОСТИ ОТКРИВА: Како је Раднички опет Реал са Нишаве, шта је тајни рецепт и колико то кошта