ПОМЕН ЖРТВАМА ИЗ НОЋИ КРВИ И ЗЛА: У Вранићу пре 80 година зверски убијено 67 житеља и припадник ЈВуО који није желео да учествује у масакру
Међу окупљенима су најбројнији били потомци жртава из 14 породица које су те 1943. завијене у црно. Злочин је припремао и водио четнички командант Спасоје Дрењанин Зека, чија је супруга била из Вранића.
ИСПРЕД спомен-зида са именима 67 убијених мештана београдског села Вранића, од беба у колевци до стараца, одржана је јуче комеморација мученицима које је у светоникољској ноћи поубијала група четника Авалског корпуса, 20. децембра 1943, пре тачно 80 година.
Крај имена цивила је и име Бошка Јоксића, праведника у униформи Југословенске војске у отаџбини (ЈВуО), који је убијен јер је одбио да учествује у злочину.
У сивом децембарском јутру, четири свештеника јуче су држала опело жртвама безумног грађанског рата који су разне српске војске водиле међусобно у Другом светском рату. Међу окупљенима су најбројнији били потомци жртава из 14 породица које је у црно завила "казнена" четничка јединица из Посавске бригаде Авалског корпуса ЈВуО.
Венце су крај спомен-зида положили представници организација СУБНОР, Општине Барајево, друштава за неговање традиција, али и неколико мало познатих организација са екстремно левим предзнаком и - Жене у црном!
- Овде смо да се у мислима вратимо у ту ноћ крви и зла, у ноћ помрачења људског ума и разума, да покушамо да добијемо одговор који никада добити нећемо. Колико мржње, фрустрације и беса треба да би неко ко се човеком зове могао овакав злочин да уради и то још са уживањем и задовољством уз шенлучење и песму. Злочин су прославили уз украденог печеног вола - рекао је окупљенима Владан Пантић, председник удружења "20. децембар" које чува успомену на ову трагедију.
Он је нагласио да се измирење народа догодило одмах после рата, а да се сада тражи "да се измире џелати и жртве, да се подижу споменици крвницима овог народа".
- Они јесу страдали у рату или после рата, али не као жртве већ као издајници овог народа, изроди и убице. Срамно је њих називати антифашистима и ослободиоцима - био је оштар Пантић.
На комеморативном скупу није било речи о националном помирењу. Више пута је наглашено да је Дража Михаиловић лично одговоран за покољ, иако се њему може приписати командна одговорност, али су злочине чинили људи из Вранића и околних села.
Владан Пантић нам је потврдио да је злочин припремао још од маја 1943. Спасоје Дрењанин Зека, вранићки зет, командант Првог посавског батаљона четничког Авалског корпуса. Он је у мају једини преживео покушај атентата у кући свог јатака у Вранићу.
- Зека је родом из оближње Мале Моштанице, имао је пре рата кафану и јавну кућу у Обреновцу, а масакр је у великој мери био плод његових личних фрустрација. Желео је освету, а ми у Вранићу знамо у којим су се кућама од маја правили спискови за убијање. Ко је имао неког у четницима утицао је да му спасе главу. У Вранићу четници нису имали јако упориште, али их је неколико из села учествовало у покољу, а многи злочинци су били из околине. Али до злочина не би дошло да Дража Михаиловић није издао наређење којим је тражио да се терен од Космаја до Београда "очисти" од комуниста - сматра Пантић.
ОРГАНИЗАТОР ОПТУЖИО СРПСКЕ МЕДИЈЕ ЗБОГ ОТВАРАЊА МЕМОРИЈАЛА ДРАЖИ МИХАИЛОВИЋУ
ВЛАДАН Пантић је пред комеморативним скупом оптужио српске медије да се ниједан није оградио, извинио ни протестовао због отварања меморијала Дражи Михаиловићу у приватној згради у Београду, а апострофирао је "Новости", заборављајући чији новинари једини годинама долазе на комеморативне скупове у Вранићу и извештавају о њима.
- Сраман је и коментар новинара "Новости" да против отварања споменика и музеја Дражи протестују некакви другосрбијанци. Не знам за остале, али ја сам првосрбијанац - нагласио је Пантић пред скупом коме је, као и обично, присуствовао само новинар "Новости".
Пристојност нас је спречила да полемишемо на комеморацији, али имамо право да одговоримо на лажне оптужбе. "Новости" уопште нису коментарисале меморијал Михаиловићу, већ су 19. октобра пренеле ставове из земље и иностранства да је "четништво у Србији постало званична идеологија, партизански покрет је маргинализован, а Србија није способна да направи отклон који би омогућио реформе и европеизацију. Све то успорава наш пут ка ЕУ и утиче на односе у региону. Овако би се могле сажети реакције припадника тзв. друге Србије, али и хрватских и бошњачких медија у Загребу и Сарајеву, на постављање споменика генералу Дражи Михаиловићу у Брегалничкој улици у Београду који је подигло приватно удружење без икаквог институционалног учешћа државе“.
Као озбиљни професионалци тражили смо тада мишљење од озбиљног историчара, др Бојана Димитријевића, који је кратко и јасно рекао: "У Србији не влада никаква четничка идеологија, и то су будаласта размишљања. Равногорски покрет је био део савезничке коалиције која га је признавала".
Консултовали смо и др Немању Девића, који је истраживао случај у Вранићу:
- То није место где су партизани убијали четнике, па онда четници партизане. То је место страшне српске трагедије, где су Срби безумно убијали Србе. Где су људи из Вранића и околних села убијали своје комшије и њихову децу. Није Дража Михаиловић клао већ комшије, чак и даљи рођаци. Вранић је место где Срби, такви какви су, треба да заплачу над собом - каже др Девић.
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете
СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.
17. 01. 2025. у 15:55
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
СМРТ ЗА СРПСКУ НОВУ Преминула мајка популарне фолкерке, она се огласила: "Умрла је у миру"
ПОСЛЕДЊЕ тренутке провела је у Ваљеву, где је иначе и живела.
17. 01. 2025. у 15:45
Коментари (1)