БИЛА ЈЕ ЛЕПОТИЦА, АЛИ ПОТПУНО СЛЕПА: Зашто се замонашила учитељица код Крушевца
КРУШЕВАЦ – ОЛГА Панић, прелепа учитељица из Земуна, била је прва слепа искушеница, која се замонашила у Манастиру Покрова Пресвете Богородице у Мрзеници недалеко од Крушевца.

Foto:FB Z.Anđelković
Догодило се то пре тачно 100 година. Искушеницу и васпитачицу Олгу, предао је у манастир нико други до Вељко Рамадановић, родоночелник школовања слепих и слабоводих у Србији, чије име данас носи школа у Земуну.
Мало је записа остало о овом догађају из 1933.године. Зна се само да је Олга имала 29 година и да је завршила четири разреда гимназије и Учитељску школу. Пре него да свој живот посвети Богу, била је васпитачица слепима у Земуну, са њима делећи исту судбину.
У манастир Мрзеница код Сталаћа дошла је након што је пет година учила слепе ђаке. Сведоци су описивали да је била изванредне лепоте, а да су јој се испод трепавица крила два црна камена, која су представљала давно угашене очи.
Била је искушеница игуманије Теофилије две године, колико и њена другарица Милева Петровић, родом из Бијељине. Заједно су пострижене и предале се Богу, уз благослов, митрополита Господина Доситеја.
- Напуштам земаљски живот, јер више волим да се Богу молим - изговорила је слепа учитељица Олга, пред уплаканим верницима, који су посведочили да никада нису присуствовали духовнијем чину. - Хоћу Њему да се посветим, а да се молим за ближње. Је ли тако, Преосвећени? Да ли сам изабрала најбољи пут од свих мојих другарицаКако су записали верници касније у потресном тексту у листу „Правда“ из 1933.године, где је прибележен овај догађај, Олга Панић постала је монахиња Татјана. После замонашења прешла је у манастир Светог Стефана код Алексинца, где је у то време, како је забележено, било "много младих слепих девојака".
Манастир Мрзеница у општини Ћићевац и данас је веома посвећен чистој вери. Према историјским подацима, прва црква унутар манастирског комплекса била је посвећена Светом цару Константину и царици Јелени,а претпоставља се да ју је подигао кнез Лазар или неко од његових блиских дворанина.
У храму се и чува и позлаћено четворојеванђеље тешко 20 килограма.
Предање говори да је на овом простору, који је познат под именом Мојсињска Света Гора, у у 14. веку било 77 богомоља. Постојање великог броја сакралних објеката на малом простору приписује се групи монаха са Синајске горе, који су, повлачећи се пред Турцима, насељавали мојсињске планине, обнављали манастире и испоснице. На потезу кроз Делиград - Крушевац, кроз три општине, и близу три Мораве, данас је остало 28 цркава.
Поред остатака богомоља су и праисторијска налазишта из доба неолита, стара око 7.000 година пре нове ере, која припадају старчевачкој култури.

МОНСТРУОЗНО! Овај хоће да влада Србијом! Жене му криве кад их неко силује или пребије!
ВУК Нектаријевић, студент блокадер са Машинског факултета у Београду, који је тобож бициклом ишао у Стразбур, има у најмању руку проблематичне ставове.
20. 04. 2025. у 14:35

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (0)