ПРВИ ПУТ У ЈАВНОСТИ: Приватна писма познате породице из Крушевца угледала светлост дана (ФОТО/ ВИДЕО)
ПИСМА, разгледнице и дописнице, које су пре једног века слале две познате крушевачке породице, први пут су изложене у јавности у оквиру посебне поставке Историјског архива Крушевац.

Foto:S.Babović
Приватна преписка породица Катић и Ђоганетић није и једино што се од среде може видети на оригиналној изложби у Галерији Културног центра. Кроз поставку „Поздрави све Крушевљан(к)е“ могу се, осим честитки за велике хришћанске празнике, славе и унапређења, „ишчитати“ и друштвене норме, обичаји и историјске околности у времену настанка дискретне коренсподенције.
- Највећи изазов била је селекција писаног материјала, одлучили смо се за две породице, које су имале врлу живу преписку са блискими даљим рођацима, пријатељима, познаницима – предочава за „Новости“ Бранислава Милошевић, виши архивист и ауторка изложбе. - Обе породице су биле од угледа и обе у својим препискама „откривају“ тадашњи друштвени и породични живот.
Саговорница „Новости“ подвлачи да је у провј половини 20.века, незамисливо било нејављање драгим особама са летовања, путовања, кроз писма и дописнице. Сам чин писања је врло личан, јер показује да је појединац уложио и пажњу и мисли. Разгледнице су биле посебно популарне половином 19.века и као можда најприближнија форма модерној комуникацији слања порука, показале су се и најдуговечнијом праксом.
- Катићи су стара породица, која се бавила трговином и предузетништвом и управо отуда је њихова преписка и обимна, јер подразумева и бројне пословне контакте - каже Бранислава Милошевић. - У нашем фонду имамо преписке главе ове породице, Драгутина Катића (1866-1950), његовог сина Миливоја и ћерки Милице и Зоре.
БАШТИНА
ИСТОРИЈСКИ архив је у последњим данима 2023. обележио 75 година постојања, управо отвореном изложбом "Поздрави све Крушевљан(к)е", представљањем издавачке делатности и свечаном академијом. Ова институција баштини 835 фондова из прошлости установа у Расинском округу.
Ђоганетићи су цинанцарска породица, која се доселила из Црне Горе. Љубомир Ђоганетић (1870- 1915) сматра се родоначелником и првим крушевачким досељеником.
- О Љубомиру знамо да је као инжењер-надзорник радио у барутани „Обилићево“, да је услед храброг реаговања при једном пожару у фабрици, награђен орденом за храброст -напомиње ауторка изложбе. - На жалост, са сином је страдао приликом повлачења наше војске преко Албаније у Првом светском рату. Супруга Лепосава се као удовица бавила хуманиратним радом и значајна средства донирала је сиромашним породицама и добротворним друштвима, попут Кола српских сестара.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (0)