ЈЕДНА ОД НАЈПОЗНАТИЈИХ СРПСКИХ ЦРКАВА ДАНАС СЛАВИ СВОГ ЗАШТИТНИКА: Налази се у срцу средњевековне престонице (ФОТО/ВИДЕО)

С.БАБОВИЋ

09. 01. 2024. у 17:13

ЦРКВА Лазарица у Крушевцу, позната и као дворска богомоља кнеза Лазара Хребељановића, данас слави свога заштитника, Светог Стефана.

ЈЕДНА ОД НАЈПОЗНАТИЈИХ СРПСКИХ ЦРКАВА ДАНАС СЛАВИ СВОГ ЗАШТИТНИКА: Налази се у срцу средњевековне престонице (ФОТО/ВИДЕО)

Foto:S.Babović

То је само један од бројних разлога због којих верници сматрају ову цркву посебном. Претпоставља се да је подигнута као и сам град, са утврђењем од 1371. до 1378. године у славу рођења деспота Стефана Лазаревића. Никада није рушена.

У овој цркви, чува се вратни пршљен кнеза Лазара, а део моштију уз специјалне мере заштите похрањен је у стакленој кутији, обложен у кивоту. Као вредне реликвије, ту се чувају и делови моштију, симболично, Светог Вида, по коме се и празнује Видовдан, и Јелене Балшић, Лазареве ћерке.

– Лазарица никада није претварана у џамију, што је била судбина многих православних цркава – испричао је „Новостима“ свештеник Жељко Марковић, старешина цркве Лазарица. – Повремено су је Турци како би се наругали, претварали у коњушницу или барутни магацин, али већи део грађевине је веран средњовековном периоду. На томе треба захвалити и архитекти Пери Поповићу који је 1904. радио реконструкцију цркве и поново открио моравску пластику, 17 розета и старе куполе.

Иконостас Лазарице израдили су припадници Охридске школе1844. године. 

Прво звоно у ослобођеној Србији које нас и данас служи у Лазарици, поклон је вожда Карђорђа из 1812. године. То, међутим, није случај са Милошевим звоном, које је поклоњено 1833, али трајно изгубљено у балканским ратовима.

Црква Лазарица заузима централно место у остацима Лазаревог града, који се први пут спомиње 1387. године у повељи дубровачким трговцима. Делови Донжон куле, остаци западног и источног зида, сачувани су трагови некадашње српске престонице.

Сведочанства о свештеницима цркве Лазарице од 1833. године до данас чувају се у библиотеци ове богомоље, заједно са више од 3.500 наслова. Међу њима је и јеванђеље на црквено-словенском језику, из 1836. године.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: Кључан је био позив једног човека

НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: "Кључан је био позив једног човека"

У ДРАМИ која је привукла пажњу светске јавности, амерички председник Доналд Трамп јуче је на друштвеним мрежама објавио да су Индија и Пакистан, након четири дана жестоких сукоба дуж границе, пристали на „потпуни и тренутни прекид ватре“.

11. 05. 2025. у 10:48

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад орешником?

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад "орешником"?

РУСИЈА ће 12. и 13. маја привремено затворити ваздушни простор изнад војног полигона и комплекса за лансирање ракета Капустин Јар, преноси украјински одбрамбени портал Militarnyi 10. маја, наводећи могућност тестирања балистичке ракете средњег домета.

10. 05. 2025. у 12:06

ВАНРЕДНА СИТУАЦИЈА, НАПАДНУТ ТАКМИЧАР: Дигнуто 1.300 полицајаца, почели нереди - ехо рата на улицама Базела (ФОТО)

ВАНРЕДНА СИТУАЦИЈА, НАПАДНУТ ТАКМИЧАР: "Дигнуто" 1.300 полицајаца, почели нереди - ехо рата на улицама Базела (ФОТО)

КАКО би обезбедиле сигурност током Евровизије, у светлу повећаног ризика од терористичких акција, швајцарске власти су ангажовале више од 1.300 полицајаца, уз додатне снаге из швајцарске војске, као и из суседних земаља - Немачке и Француске.

12. 05. 2025. у 15:25 >> 16:10

Коментари (0)

РУСИЈА ЈЕ ЗГРОЖЕНА: Не може да верује шта јој је Пољска урадила