МАРШ ВУКОТИЋА КРОЗ ИСТОРИЈУ ЦРНЕ ГОРЕ: Професор из Никшића објавио књигу о гласовитом братству из колевке јуначког Чева и Катунске нахије

Велиша КАДИЋ

11. 02. 2024. у 19:13

ИЗ пера никшићког професора Батрића - Баћа Вукотића недавно је објављена књига "Вукотићи кроз историју Црне Горе".

МАРШ ВУКОТИЋА КРОЗ ИСТОРИЈУ ЦРНЕ ГОРЕ: Професор из Никшића објавио књигу о гласовитом братству из колевке јуначког Чева и Катунске нахије

В.К.

 Ово дело је наставак претходних које је писао о гласовитом братству које се из колевке опеваног јуначког Чева и Катунске нахије растрчало по белом свету. Корице књиге красе фотографије Његошеве капеле на Ловћену, а испод ње фотографије познатих Вукотића - сердара Јанка, Стевана Перкова и војводе Петра.

У Баћовом делу обрађене су теме која кроз поглавља говоре о Црној Гори од настанка до независности, презимену Вукотић, знаменитим Вукотићима у рату и миру. Ту су и народне песме у којима се помињу Вукотићи, те неуморни истраживачи рода Вукотића, приче и анегдоте о овом братству, као и бројна признања и одликовања.

- Кроз ово остварење покушао сам осветлити део историје настанка, одбране и чувања Црне Горе где је братство Вукотић одвајкада имало једну од најзначајнијих улога. Данашње, а и будуће генерације треба подсећати на тешка времена и жртве наших славних и од читавог света цењених предака како би очували њихов углед и понос - каже аутор књиге.

Препознатљив печат

- ИМЕ и презиме, остављају печат - посебно у поштовању, на њиховог носиоца. То су прве речи нашег самоидентитета, наш код и ход у времену. Име се бира или добија а презиме се наслеђује! Често завештајно! Није случајно да су људи след генерација свих предака назвали породичним стаблом. Баћова књига је мајсторство пера и воље, отворена за оне који ће у њој тражити себе и своје, показује како је братство Вукотића снажно стабло, огроман храст, који је славно и богато олистао, дајући изнова нове пасове и нове родне изданке. И нека буде тако, довека - поручује професор Гојко Николић.

Ово тровековно братство у три конфесије, како оцењује проф. др Гојко Николић, чије се језгро сродничких односа, од свог претка Вукоте, вековно кретало и увећавало следом нараштаја, прво на њиховом Чеву, а одатле одсељавали и насељавали, не само по Црној Гори, него и по ближем и даљем окружењу, по Херцеговини, Далмацији, равној Славонији, у Србији и Војводини, по Европи, стизали су, где и данас живе, и на друге континенте.

- Чево је геоидентитетска тачка свих Црногораца, отиснуто у души сваког Вукотића. Чево је уз Ловћен, њихов оријентир за сва три правца времена, а Катунска нахија митски геопростор са димензијом завичајне геомеморије и контемплације. Катунска нахија је хранила и бранила Чевљане и Вукотиће. То је средиште њихове људскости. Прибежиште и место живота. Ту је свако имање генерацијски записано у камену. Кућа, бистијерна, гувно, торина, сухомеђа и подзида, мрамор и црква његов су животни отисак. Данас су то често зидине, но и даље су оријентири - кућни праг, камени ћошници, шљемена и довратници који чувају породичне приче, памте њихове судбине и време. На тој емоцији Батрић Баћо Вукотић је градио ову књигу. То се не учи на школама и факултетима, то је посао који се мора радити са душом и надахнућем. То је виши ниво труда - каже Николић.

Историчар мр Саит Шаботић био је ђак професора Вукотића, творца ове занимљиве књиге, која, како оцењује, већ на прво читање, плени разуђеним методолошким рукавцима и страшћу концентрисаној у жељи да се знани и незнани Вукотићи представе од колевке па све до наших дана.

- Вукотићи марширају кроз историју Црне Горе остављајући своје снажне печате у готово свим сегментима њеног друштвеног, политичког и економског живота. У делу текста који говори о њиховом пореклу један детаљ изазива посебну пажњу. У питању је грб Вукотића из Фојничког грбовника, који је ушао у брачни грб краља Николе и краљице Милене. Чини се да ту лежи нека недовољно расветљена тајна о пореклу Вукотића. Како то да је баш тај грб узет за грб Вукотића са Чева, ако између њих и босанско-херцеговачких Вукотића не постоји крвна веза, односно, ако постоји крвна веза, где је и ко је тај заједнички предак, поставља питање Шаботић закључујући да ће историографски вез који је сачино аутор књиге добро доћи будућим генерацијама Вукотића и свих Чевљана, да снагом ума на њему граде нова остварења и као таква их нуде другима на заједничку радост.

Шаботић запажа да је Баћо Вукотић и преко дизајна корица књиге испричао једну малу симболичну причу о свом братству.

- Аутор је само нагласио да за савремене Вукотиће три наведена знаменита Вукотића представљају историјску вертикалу у ратном и мирнодопском вакту. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

ОТВОРЕНА НОВА ФИЛИЈАЛА ADRIATIC БАНКЕ У КОМПЛЕКСУ SKYLINE