ТЕСЛИНЕ ИЗУМЕ ОДГОНЕТАЋЕ И БУДУЋИ НАРАШТАЈИ: Радмила Сатарић, књижевница и лауреат признања њујоршке научне фондације нашег научника (ФОТО)

Јованка СИМИЋ

07. 02. 2024. у 20:00

КЊИЖЕВНИЦА из Новог Сада Радмила Сатарић награђена је у Њујорку признањем научне фондације Tesla Spirit Award за роман "Никола Тесла инспирација" који је објавила новосадска ИК "Прометеј".

ТЕСЛИНЕ ИЗУМЕ ОДГОНЕТАЋЕ И БУДУЋИ НАРАШТАЈИ: Радмила Сатарић, књижевница и лауреат признања њујоршке научне фондације нашег научника (ФОТО)

Фото: Приваатна архива

Ова награда неколицини људи из разних области, дванаесту годину заредом доделила је у јануару фондација коју је основао проналазач наших корена Никола Лончар у знак подршке онима који следе пут блиставог ума из Смиљана.

Свечаност је уприличена на Осмој авенији Менхетна у Хотелу "Њујоркер" који на том месту стоји већ 94 године, има 43 спрата и 1.083 собе. У две од њих, Тесла је провео последњу деценију свог живота од 1933. до 1943. године, када је у самоћи преминуо на Божић, 7. јануара. "Њујоркер" је изабрао јер је био близу његове лабораторије на углу 40. улице и Шесте авеније. Данас то место носи име Угао Николе Тесле.

Управо пред собом са бројем 3327 чија врата краси подсетник да је ту боравио велики научник, као и у оној до ње с бројем 3328 која је била његова радна соба, туристи већ деценијама стоје у реду да би се фотографисали.

- Сваког ко се затекне пред вратима Теслине хотелске собе преплави огромно узбуђење. То се чита на лицима људи одакле год да долазе. Током тих неколико минута пред вратима на којима стоји плочица с његовим именом, верујте, преплавила ме је енергија какву нисам раније никад осетила - открива Радмила за "Новости" детаље свог првог путовања у Њујорк.

Фото: Приваатна архива

СТВАРАЊЕ Улаз у радну собу научника у хотелу

Четири деценије професорка Радмила Сатарић предавала је српски језик и књижевност у угледним средњим школама у Београду и Новом Саду, написавши за то време неколико књига поводом којих је била предложена за НИН-ову награду и "Печат времена" (2015). Тесла није био заступљен у образовном програму, али јесте на професоркиним часовима.

- Пре готово четврт века у новосадску СТШ "Милева Марић Ајнштајн" тадашњи директор Теслиног музеја у Београду, на мој позив и на мом часу, приредио је предавање о нашем научном генију. Ђаци су били одушевљени - каже књижевница уз уверење да је још тада почела у њој да тиња жеља да напише књигу о њему.

Тесла је увек био тема у породици Сатарић. Радмилин супруг Миљко је доктор физике, старији син Богдан је доктор електротехнике а млађи стефан мастер исте науке. Дан Теслиног рођења, 10. јул, за њих је породични празник када се обавезно посећује научников музеј у Београду.

УРНА ИЛИ САХРАНА

УПИТАНА о иницијативи коју подржава и академик Матија Бећковић да не доликује праху Теслином да и даље "почива" у Музеју, већ да се достојно, уз опело, сахрани на гробљу, Радмила Сатарић каже да је чињеница да много људи у београдском музеју као омађијани стоји пред Теслином урном:

- Ипак, сећам се колико сам са огромним бројем туриста била дирнута посетом гробу највећег италијанског средњовековног песника Дантеа Алигијерија. То је било заиста величанствено. Урна или сахрана - то је тема којој ћемо се сви ми, припадници Теслиног народа, све чешће у будућности враћати.

Године 2016, поводом 160. годишњице Теслиног рођења, гост Музеја био је и Вилијам Тербо из Њу Џерсија, унук научникове најстарије сестре Ангелине Трбојевић. Тербо (1929-2018) и сам проналазач, током те посете Србији, присетио се 1938. године када је био деветогодишњак и са мајком је посетио "деда Теслу".

Српским новинарима Тербо је тада открио да је Тесла био веома висок и мршав, да га је загрлио и помиловао по коси, а у сећању му је остала и дубока брижност његове мајке која је непрестано запиткивала "деда Теслу" храни ли се добро, има ли новца и да ли се виђа с људима или је сасвим препуштен самоћи.

Геније из Смиљана мора бити много присутнији у школским уџбеницима него сада

Тај сусрет са Тербоом, породица Сатарић памти по његовом изузетном гесту. Када му је Радмила представила сина Стефана, тада студента електротехнике коме је Тесла научни идол, господин Тербо скунуо је сако, заврнуо рукав кошуље и своју надлактицу прислонио на Стефанову руку рекавши: "Овим додиром преносим ти барем део особина породице Тесла."

Фото: Приваатна архива

Роман Радмиле Сатарић "Никола Тесла инспирација" изискивао је готово деценију стрпљивог изучавања живота и достигнућа великана науке, али и ауторкиног непрестаног преиспитивања сопствених способности да о њему напише другачију књигу од мноштва наслова који су већ написани. Победила је, на крају, њена упорност.

У роману "Никола Тесла инспирација", како у предговору примећује Душица Матицки, ауторка кроз 62 приче доноси својеврсну ризницу научних, историјских, књижевних и путописних података који осликавају дух времена у коме је Тесла живео, а дотиче се и савременог доба у коме се домети његових проналазака јасније сагледавају.

Посебно дирљиво је поглавље по Теслином сусрету са Јованом Јовановићем Змајем 2. јуна 1892. године током двоодневне и једине посете српском престоном граду. На гала вечери били су присутни сви виђенији Срби. Тесла се захвалио на здравици и у обраћању нагласио да ће његово срце, далеко преко Атлантског океана, "вазда куцати за Српство и његову будућност".

"МОЈИ ИЗУМИ" САВРШЕНОГ СТИЛА

ЗАДИВЉЕНА поштовањем према Тесли које је уочила у Њујорку, као и најавама да ће у неколико градова бити постављене Теслине бисте, Радмила каже да би и у Србији Тесла требало да буде много "видљивији".
- Морао би бити присутнији у школским уџбеницима. Његова аутобиографија "Моји изуми" написана савршеним стилом, заслужуује да се анализира на часовима српског језика и књижевности - препоручује ова професорка и књижевница.

Врхунац вечери десио се када је један од највећих лиричара српског романтизма прочитао ганутом научнику стихове које му је посветио: "Не знам шта је, је л`суштина, ил` то чини само мис`о,чим смо чули: долазиш нам, одмах си нас електрис`о". Ганут толиком пажњом великог песника, Тесла је пришао Змају и - пољубио му руку.

Две године доцније у писму Змају из Њујорка, јавља песнику да његов пријатељ Р. А. Џонсон, "један од најбољих писаца овђе, и сам песник, латио се посла да преведе збирку Вашијех дивнијех песама на енглески језик".

Фото: Приваатна архива

ЕНЕРГИЈА Теслина соба у Њујорку

Колико је у америчкој осами, препуштен научним висинама које човечанство и данас одгонета, Тесла чезнуо за породицом, показује и његова преписка са сестрама Марицом Косановић, Ангелином Трбојевић и Милком Глумичић као и сестрићима Николом Трбојевићем и Савом Косановићем. Из писама која су путовала с обе стране Атлантика, извиру брижност и топлина, и мила сећања на обележавања божићних и васкршњих празника у Смиљану.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (0)

ДОКЛЕ ВИШЕ? Синер поново копира Ђоковића! Још један Новаков бивши тренер радио са Италијаном!