СТРАДАЛЕ ДЕСЕТИНЕ ХИЉАДА ЉУДИ И ТЕМЕЉ НАЦИОНАЛНЕ КУЛТУРЕ: Пре 83 године Немци су бомбардовали Београд и уништили Народну библиотеку Србије
ГРАД је претворен у огањ и дим, гласио је извештај Луфтвафеа након што је ведро недељно небо од 6.30 до 6.45 ујутро, затамнео дим Београда који су првим бомбама, топовима и митраљезима разарале стотине немачких авиона.
У четири налета 468 ловаца и бомбардера на престоницу Србије и Краљевине Југославије бацили су 197 тона разорних и запаљивих бомби. Гинули су цивили, срушене су и изгореле стотине стамбених и зграда институција, међу њима и Народна библиотека Србије (НБС) на Косанчићевом венцу. Управо ту је јуче, традиционално обележено сећање на 6. април 1941, на дан када је у прах и пепео претворено и стотине хиљада књига и драгоцених рукописа.
Венац и књиге на на том месту положили су директор НБС Владимир Пиштало и Мануел Сарацин, специјални изасланик Немачке за земље Западног Балкана, у присуству амбасадорке Немачке Анке Конрад и државног секретара Министарства културе Миодрага Ивановића.
Нова зграда НБС у Скерлићевој улици подигнута је на годишњицу бомбардовања 6. априла 1973, подсетио је Пиштало а тим поводом легендарни министар културе Француске Андре Малро поклонио је рукопис књиге "Глава од опсидијана" уз пропратно писмо у коме је навео: "Већ у првим часовима, бомбардован је град без објаве рата. Узето је на десетине хиљада живота, а са њима и библиотека - темељ националне културе. У спомен овог догађаја, одлучио сам да поверим рукопис обновљеној библиотеци. У судбини ваше библиотеке видим судбину вашег народа у којем су култура и слобода једно".
- Нова библиотека је на неки начин споменик овој овде - рекао је Пиштало. - Михаил Булгаков је написао да рукописи не горе. Нажалост горе. На овом месту је изгорело пола милиона књига које су одражавале искуства на простору од Венеције до Константинопоља, нестало је око 1.500 рукописних књига од 12. до 17. века, старе штампане књиге... У књигам су били похрањени сећање и машта! Овде се десио злочин против сећања и маште, али то не сме бити злочин против наде. Не можемо вратити књиге, али се не можемо ни одрећи сећања. Верујемо у превазилажење трауме кроз сарадњу, верујемо у европску будућност наше деце, верујемо у оно што је Абрахам Линколн назвао "бољи анђели наше природе".
СРЕДЊОВЕКОВНИ РУКОПИСИ
ОТКАКО је установљена почетком 19. века, Народна библиотека Србије често је мењала локације, а на Косанчићевом венцу била је после Првог светског рата, када је од Владе добила средства да купи зграду индустријалца Милана Вапе. Зграда није била наменски грађена за библиотеку и била је тесна, али је у њој дочекала Други светски рат.
У бомбардовању Библиотеке неповратно је уништено 1.300 средњовековних, око 1.700 оријенталних рукописа, комплетна картографска и графичка збирка, личне библиотеке Вука Караџића, Доситеја Обрадовића, Ђуре Даничића, Јанка Шафарика. Опстао је само један средњевековни рукопис и то драгоцени Зборник житија таха монаха Марка из 14. века, пуком срећом, јер је позајмљен историчару и академику Владимиру Ћоровићу, као и Збирка музикалија, која је била дата на стални реверс Музичкој академији.
Изражавајући велико задовољство што може, у име немачке владе да говори на месту старе Народне библиотеке, Сарацин је истакао:
- У разорном чину слепе агресије немачка ескадрила није само уништила зграду НБС, већ и трезор знања и писмености. Више од пола милиона књига, драгоцени рукописи, мапе, часописи и архивски документи претворени су у пепео. Тај чин није био само атак на циглу и малтер, већ на душу једног народа, удар на стубове српског идентитета и историјског памћења. Данас, када стојимо у сенци ове трагичне историје, желим да изразим најдубље покајање и тугу у име немачког народа. Са непоколебљивом понизношћу признајемо тежину злочина почињеног против Краљевине Југослаивије.
Истичући да не можемо поново писати прошлост, али да је дужност да се призна искрено и човечно, Сарацин је рекао:
- Ми морамо да признамо тамна поглавља наше историје и да осигурамо да научене лекције прошлости не буду заборављене. Само ако се храбро суочимо са прошлоћу, можемо да изградимо будућност засновану на правди, помирењу и обостраном разумевању. То је неопходан корак како би се осигурало да се слични злочини никад не понове.
Пре 83 године, у шест ујутро, док су бомбе убијале хиљаде цивила, Хитлер је у говору рекао да "немачки народ нема никаквог повода да се бори против Хрвата и Словенаца, али жели да се обрачуна с српском издајничком кликом у Београду која мисли да може Балкан по други пут ставити на располагање британском атентату против европског мира".
То је требало да оправда бомбардовање које је по међународном ратном праву било терористички чин, јер је Београд само три дана раније проглашен за "отворен град" који неће бити брањен у случају рата. Упркос томе 4. ваздушна флота Трећег рајха, под командом генерал-пуковника Александра Лера је од 6. до 12. априла из око 620 бомбардера разарала Београд с око 440 тона бомби. Хитлеровој армади се херојски и самоубилачки супротставио Шести ловачки пук Југословенског краљевског ратног ваздухопловства, који је уништен у непрестаним борбама.
- Ваздушни напад на Београд 1941, имао је првенствено политичко-терористички карактер и није имао ништа заједничко с ратом. То бомбардовање из ваздуха било је ствар Хитлерове сујете, његове личне освете - признао је после рата на суђењу немачки фелдмаршал Евалд фон Клајст.
Вођа Трећег рајха, некадашњи аустроугарски војник, фрустрације због српке победе у Великом рату је искалио на београдским цивилима. Пронађено је око 2.500 мртвих, а немачке окупационе власти процениле су да је више од 1.500 остало у рушевинама. Британски обавештајци су известили да је у бомбардовању уништена половина града, да су жртве биле искључиво цивилне и процењивали да их је било од 17.000 до 20.000.
ДРАМА У ФРАНЦУСКОЈ: Масовна пуцњава, учествовало неколико стотина људи
У МАСОВНОЈ пуцњави повезаној с трговином дрогом у западној Француској, тешко је повређено петоро људи, међу којима и један тинејџер, рекао је министар унутрашњих послова Бруно Ретаиллеау, пише Гардијан.
01. 11. 2024. у 11:25
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
ХРВАТ УГЛЕДАО СРПСКУ ЗАСТАВУ НА ПОДУ: Одмах упалио камеру и урадио ово - због његовог потеза се усијале мреже (ВИДЕО)
ИВАН из Хрватске одушевио је читав регион када је једним малим гестом показао како је мало потребно а јако лепо, држати се оне чувене реченице "воли своје, поштуј туђе".
01. 11. 2024. у 10:24 >> 10:28
Коментари (2)