ПО ЧЕМУ ЈЕ КУМАНЕ КОД НОВОГ БЕЧЕЈА ЈЕДИНСТВЕНО У СВЕТУ? Тајну "крије" Црква Светих архангела

Вукица Стругар

17. 04. 2024. у 11:27

БАНАТСКО село Кумане у општини Нови Бечеј има мање од три хиљаде становника и све оскудније приходе, али и те како богате трагове у историји и култури.

ПО ЧЕМУ ЈЕ КУМАНЕ КОД НОВОГ БЕЧЕЈА ЈЕДИНСТВЕНО У СВЕТУ? Тајну крије Црква Светих архангела

Фото: В. Стругар

Село је још 1758. године добило цркву од бусења покривену чамовом шиндром, а железничку станицу 1883. Овде се половином деветнаестог века родио знаменити глумац и редитељ Лаза Телечки, а како мештани воле да се похвале, имали су и прву "слободну територију" током Другог светског рата - још пре Ужичке републике.

Фото: В. Стругар

Црква Светих архангела у селу Кумане

Можда зато једна од централних сеоских улица и даље носи име маршала Тита, паралелна са оном главном - народног хероја Љубице Одаџић.

У самом срцу Кумана је Црква Светих архангела, јединствена у Војводини: једнобродна богомоља, са звоником на западној фасади. Њена градња завршена је 1834, а неку годину касније браћа Михајло и Лазар Јанић изрезбарили су иконостас (са елементима барока и класицизма), док је осликавање иконостаса урадио тада већ прослављени иконописац Темишварске епархије Никола Алексић. За само две године, између осталог, осликао је 47 икона, живопис, а на своду солеја монументалну зидну композицију Света Тројица са јеванђелистима и пет слика.

Фото: В. Стругар

Јединствена фреска Исуса Христоса са ашовом у руци

На једној од њих можда и у свету јединствен призор у фрескосликарству: Исус Христос држи ашов у левој руци док се обраћа Марији Магдалени.

Протојереј и професор Православног богословског фекултета Универзитета у Београду Радомир Поповић, за "Новости" објашњава да овај призор, извесно, има симболичко значење:

- Пре него што је Адам избачен из Раја, у њему није растао коров већ само племените биљке. У Књизи постања, после изгнања из Раја, земља је почела да рађа трње и коров... То је, у ствари, последица првобитног греха. Каже се да ће човек с муком обрађивати земљу од које ће морати да живи. Према томе, ако не окопавамо земљу, не плевимо, не жањемо, нећемо имати од чега да живимо. Ово би могло да буде објашњење и откуд ашов у рукама Господа Исуса Христа.

Фото: В. Стругар

Жика Радин

Посвећени Црви и вери, сељани се поносе и новијом историјом, истичући да су њихови сиромашни преци одмах прихватили идеју социјалдемократије:

- Међу првима смо, са ове стране Саве и Дунава, основали и социјладемократску партију која је и победила на неким локалним изборима. Већ 1905. пола села било је под утицајем идеја Светозара Марковића и Васе Пелагића - објашњава Жика Радин, библиотекар у пензији. - У Првом светском рату наши сељани учествовали су као војници Аустроугарске монархије, углавном на фронту у Галицији, где су се масовно предавали Русима и убрзо прикључили Октобарској револуцији. Вратило се њих осамдесетак који су по повратку донели идеје комунизма. У Куману је основан први партизански одред који је положио званичну заклетву. Устанак је подигнут 4. јула, а у селу су петнаест дана касније већ основали одред. Место где је положена заклетва у немачким картама обележено је као "слободна територија" и то нешто пре Ужичке републике. Такође, у немачким списима се Кумане већ тада звало "Црвено Кумане"...

Фото: В. Стругар

Споменик Лази Телечком

У центру овог села 1. јуна 1952. подигнут је споменик палим борцима Другог светског рата, а тај дан се и данас обележава као - слава села. У периоду изградње, можда баш због угледних учесника НОБ, овде је подигнута фабрика кућне хемије која је "хранила" породице многих мештана.

ТЕЛЕЧКИ И БРАЋА СИМИЋ

И ДАНАС, истиче Радин, имају у Куману чиме да се подиче. Не заборављају знамените претке који су оставили траг у култури. Једном од њих прошле године подигли су споменик (поводом 150 година од смрти), а више од три деценије у његову част одржавају фестивал на коме учествују позоришта из целе Србије, па и региона.

- Лаза Телечки (1841 - 1873) у своје доба је био српска глумачка звезда. Писац, преводилац, аутор посрба, као и три сопствене драме. Играо је у Новом Саду, као и Београду и Загребу. Током кратке каријере делио је сцену са великанима глумишта попут Димитрија Ружића, Илије Станојевића, Милке Гргурове, Пере Добриновића... Из Кумана је потекао и познати сценограф Сава Барачков (1929 - 2006) чији је рад обележио представе Књажевско-српског театра, а из нашег краја воде порекло и два велика глумца - Славко и Никола Симић.  

Фото: В. Стругар

Спомен-соба у Куману

- До 2000. године имали смо фабрику која је ушла чак и у уџбенике географије... У међувремену је приватизована, па уместо 250 сада има 12 радника - додаје Радин. - Преполовљен је и број становника. Почетком осамдесетих било је четири-пет хиљада људи, данас имамо тек 2.700 становника. Од ово мало пољопривреде не може да се живи, а више немамо ни индустрију. Узгајају се углавном ратарске културе, сунцокрет и пшеница. Живи се и од сточарства, али и ту је неумољива статистика: осамдесетих је имало 12.000 оваца у нашем атару, сад око хиљаду и сто. До пре десетак година било је четири хиљаде крава, данас - ни пола... 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

ЗВЕЗДА РУСИЈЕ ИЗБАЧЕНА ИЗ АВИОНА У АМЕРИЦИ: Хабиб Нурмагомедов ово није очекивао (ВИДЕО)