ПРЕ 25 ГОДИНА НАТО АГРЕСОРИ ПОЧИНИЛИ ЈЕЗИВ РАТНИ ЗЛОЧИН: У Варварину за трен убили 10 цивила
БИО је празник Свете Тројице. У Варварину и пијачни дан. Ведар, сунчан... Био је то и 68. дан НАТО агресије на нашу земљу, али око моста на Великој Морави није било војних циљева, па је народ био у свечарском расположењу. Више од 1.000 њих кретало се око моста на Великој Морави, многи су се враћали из порте Цркве Успења Пресвете Богородице где су претходно били на литургији.
У 13.25 немачки и британски НАТО бомбардери обрушили су се на мост. Најпре су га погодили са две ракете, срушили га и убили троје, a повређених је било најмање петоро људи... Врисци, раскомадана тела..., народ притрчава да помогне, али сурови агресори враћају се после пет-шест минута и испаљују још два пројектила. Усмртили су још седам и тешко повредили још 25 цивила.
У том бесомучном нападу у књигу својих недужних жртава НАТО агресори су додали имена Сање Миленковић (16), Милана Савића (24), Војкана Станковића (31), Зорана Маринковића (33), Ратобора (38) и Ружице (55) Симоновић, Миливоја Ћирића (66), Стојана Ристића (56), Тола Апостоловића (74) и Драгослава Терзића (68)...
Сања је била ученица елитне Математичке гимназије у Београду, а претходне године је била ђак генерације у варваринској основној школи, један од најуспешнијих ученика у историји овог града... Дошла је у родни Катун јер су њени веровали да је у малом месту сигурније него у Београду.
- Била је са другарицама на обреду у цркви, у 13.00 су кренули кући преко моста, баш на средини прелаза су се нашле када је гађан - сведочио је за "Новости" Сањин отац, Зоран. - Преживеле су све три први удар. Неки тренутак касније, када су људи већ почели да притрчавају, поново су гађали мост. Рањена је и пребачена до крушевачке болнице, али није било наде.
НЕПРАВДА И ПРЕД СУДОМ
ПОРОДИЦЕ жртава тужиле су 2001. Владу Немачке и тражиле одштету због овог напада који је извршила авијација немачке војске изазвавши смрт њихових ближњих. Првостепени поступак вођен је пред судом у Бону. Тужба је одбијена 2003. Породице су уложиле жалбу вишем суду у Келну, али је и она одбијена. Судски процес је трајао 12 година и окончан је 4. септембра 2013. пресудом Уставног суда Немачке, на штету породица жртава. Немачки Уставни суд је одбио тужбу са образложењем да "обештећење могу захтевати државе, али не и приватна лица".
Ружица и Ратобор Симоновић из Доњег Катуна, мајка и син, били су у возилу, потонули су у реку. Ружичино тело су нашли одмах, Ратоборово је испливало после пет дана... Милан Савић је настрадао у другом гранатирању моста, хтео је само да помогне страдалима после првог ракетирања. Зоран Маринковић је тог дана отишао на пијацу да покупује шта треба, није се никада вратио... Проту Миливоја Ћирића (66) ћерка Верица нашла је у капели...
Унесрећио је бездушни непријатељ и породице Станковић, Апостоловић, Ристић и Терзић, цело Поморавље, целу Србију. Ране нису зацелиле ни данас, 25 година после злочиначке НАТО агресије.
ДРАМА У ФРАНЦУСКОЈ: Масовна пуцњава, учествовало неколико стотина људи
У МАСОВНОЈ пуцњави повезаној с трговином дрогом у западној Француској, тешко је повређено петоро људи, међу којима и један тинејџер, рекао је министар унутрашњих послова Бруно Ретаиллеау, пише Гардијан.
01. 11. 2024. у 11:25
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
ХРВАТ УГЛЕДАО СРПСКУ ЗАСТАВУ НА ПОДУ: Одмах упалио камеру и урадио ово - због његовог потеза се усијале мреже (ВИДЕО)
ИВАН из Хрватске одушевио је читав регион када је једним малим гестом показао како је мало потребно а јако лепо, држати се оне чувене реченице "воли своје, поштуј туђе".
01. 11. 2024. у 10:24 >> 10:28
Коментари (0)