МИСИЈА ЗА НОВИ ФРЕСКОПИС: После 11 дана одважни Новосађани превалили 450 километара и стигли до Жупе Никшићке

В. Кадић

19. 08. 2024. у 12:00

ХОДОЧАСНИЦИ из Новог Сада, њих четворица, кренули су 7. августа пешке од фрушкогорског манастира Велика Ремета до манастира Светог Луке у Жупи Никшићкој и једанаест дана касније стигли до светиње. Претходно су се окрепили у Друштву црногорско-руског пријатељства "Свети Георгије" у Никшићу, где су их дочекали чланови Управног одбора Петар Ракојевић и Миодраг Перовић.

МИСИЈА ЗА НОВИ ФРЕСКОПИС: После 11 дана одважни Новосађани превалили 450 километара и стигли до Жупе Никшићке

Фото В. Кадић

Циљ овог подухвата је да се прикупе средства за осликавање фрескописа манастирског храма и обнову жупске светиње. Александар Вукашиновић, његов 14-годишњи син Николај, Саша Перендић и Даворин Тукелић успешно су окончали хуману мисију, преваливши око 450 километара.

Манастир у Жупи Никшићкој је посвећен Светом апостолу Луки. По предању манастир је основала унука Вукана Немањића у 13. веку. Страдао је од Турака 1853. године, а ктиторством књаза Николе који га је подигао за душу своме стрицу књазу Данилу, обновљен је 1881. године. Садашње сестринство је у манастиру од 1997. године.

Александар Вукашиновић, испред православног Удружења "Свети Сава" из Новог Сада, каже за "Новости" да их је сама историја жупског манастира подстакла на овај подухват. Под њиховим ногама дневно је "падало" и до 40 километара пута.

На гробу новомученика

У МАНАСТИРСКОЈ порти сахрањен је Свети новомученик Гаврило Жупски. Страдао је на Благовести 1942. године. После литургије изведен је из цркве, мучен и испитиван у партизанском штабу, а затим жив бачен у јаму Драговољића плоча, где је у мукама предао своју душу Богу. Касније је сахрањен у порти манастира, где његове мошти и сада почивају. Он се налази на списку новомученика Митрополије црногорско-приморске који су заједнички канонизовани.

- Ми волимо да дођемо у Жупски манастир код Никшића и барем два пута годишње дођемо да помогнемо својим физичким радом око неких, условно речено, мушких послова које монахиње не могу или не стижу да ураде - казао је за "Новости" Александар.

- На путу је било много изазова. На неке смо били спремни, а неке смо неспремни дочекали. Али све смо превазишли и ту смо, надомак никшићке Жупе, ако Бог да, за који сат ћемо и тамо стићи, тако да све што је било, прошло је и слава Богу на храбрости коју нам је дао да стигнемо. Поносан сам на свог сина Николаја који је, иако млад, изразио жељу да се придружи ходочашћу. Он исто воли да дође у Жупу, воли манастир и како је чуо за наш разговор око организације пута, хтео је да иде. Ја сам се ту двоумио и ломио да ли је спреман или није, међутим, испало је да је и психички и физички спремнији од свих нас осталих.

Број рачуна

ДОБРОВОЉНИ новчани прилози се могу уплатити на жиро рачун: 535-0000000001200-68 (Прва банка Црне Горе), прималац је Епархија будимљанско-никшићка, а сврха дознаке за фрескопис Манастира Жупа.

Четрнаестогодишњи Николај признаје да пут није био лак, посебно брдовити део Црне Горе.

- Најтежи делови су били планине, узбрдо, низбрдо и велике врућине - истиче овај храбри дечак, који препоручује вршњацима да се одлуче на слична дела, јер је, како каже млађани Вукашиновић, радост велика и неописива.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Са којим народом Срби деле највише генетског материјала - можда ћете се изненадити!

Са којим народом Срби деле највише генетског материјала - можда ћете се изненадити!

ЧУВЕНИ мит "ми смо црни јер смо 500 година били под Турцима", заправо нема везе са истином. Српски и Турски гени су веома различити, а највише сличности имамо са Македонцима (93%).

17. 08. 2024. у 21:29

Коментари (0)

СВИ ОБИЧАЈИ КОЈЕ ТРЕБА ДА ИСПОШТУЈЕТЕ НА ПРЕОБРАЖЕЊЕ: Преко дана сан не сме на очи, а ево шта треба однети у цркву