ШКОЛИ ИМЕ ПРВОГ СРПСКОГ ОЛИМПИЈЦА: У јеку највеће спортске манифестације родни Надаљ се одужује Чувеном Момчилу Тапавици
У ЈЕКУ 33. Олимпијских игара у Паризу стигла је информација да ће основна школа у селу Надаљ код Србобрана од 1. септембра понети име свог најславнијег суграђанина, првог Србина који је наступио на Олимпијади и на њој завредио одличје.
Реч је о Момчилу Тапавици (1872-1949), који је учествовао на Првим модерним олимпијским играма 1896. у Атини, као репрезентативац Мађарске, јер је Војводина тада била у саставу Аустроугарске, али је касније евидентиран као југословенски спортиста.
Тапавица је на Олимпијади, на којој је било заступљено 13 држава са укупно 311 такмичара, био пријављен за надметање у три атлетске дисциплине - скоку удаљ, скоку с мотком и бацању кугле, као и за гимнастику, рвање грчко-римским стилом, дизање тегова и тенис. Освојио је бронзано одличје у тенису, а могао је, према мемоарским записима Зрењанинца Ференца Кемењија, тадашњег потпредседника Међународног олимпијског комитета, бити окићен са бар још две медаље, и то златне, да није преценио своју снагу, коју је демонстрирао носећи под мишком два питомца у гарди и оптрчавајући тако 2-3 круга око полигона за гађање.
- Све је желео да реши на брзину, па је једном руком подигао тег предвиђен за дизање са две руке, и у том тренутку му је пукао мишић у рамену. Сви су га одвраћали да се с тешком повредом не такмичи у дизању са две руке, али је он ипак стао у строј и освојио 5. место, користећи практично само десну руку и подигавши 80 килограма. Два дана касније стао је на струњачу са чврсто замотаним раменом, и у рвању се пласирао на 4. место - забележио је Кемењи.
Иако повређен, Тапавица је стигао до полуфинала тениског турнира и освојио треће место. У то време су првопласирани такмичари освајали сребрно одличје, другопласирани бронзано, а трећепласирани су остајали без медаље. Почетком 20. века, међутим, Међународни олимпијски комитет је донео одлуку да се полуфиналисти одређених дисциплина прогласе "бронзаним", па је тако Тапавица накнадно увршћен у освајаче медаља.
Повреда га је спречила да се надмеће у осталим дисциплинама, а према наводима изнетим у "Комплетној књизи олимпијских игара" аутора Дејвида Валечинског, председника Међународног друштва олимпијских историчара, Тапавици је измакла још једна медаља.
Валечански, наиме, тврди да је Тапавица са две руке подигао 90 килограма, поделивши 3. место са још тројицом такмичара, те би, према томе, требало да му и за тај резултат припадне бронза, али МОК, нажалост, до данас није усвојио ту његову препоруку.
Сјајан спортиста, Тапавица је касније постао и изванредан архитекта. Пројектовао је, између осталог, здање Матице српске, једно од најлепших и најрепрезентативнијих у Новом Саду, зграду Државне банке на Цетињу, хотеле "Бока" у Херцег Новом и "Јадранска стража" у Бијелој на Црногорском приморју, као и зграде суда и хотела у Поречу.
Замењен херој Уча
ШКОЛА у Надаљу која је од 1952. носила име народног хероја Жарка Зрењанина Уче, биће названа по првом олимпијцу на иницијативу ове образовне установе, уз подршку Општине Србобран и уз сагласност АПВ. У решењу које је потписала председница Покрајинске владе Маја Гојковић наведено је да "нови назив школа може користити од 1. септембра 2024. године". Одлука о преименовању школе потврђена је решењем Привредног суда у Сомбору од 22. јула.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)